İçeriğe atla

Çift üretimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çift üretimi nötral bozondantemel parçacıkların ve bu parçacıkların antiparçacıklarının oluşması.Bir elektron ve bir pozitron oluşturmak için, bir müon ve bir antimüon veya bir proton ve bir antiprotonun oluşması örenkler arasındadır. Çift üretimi genellikle özellikle bir fotonun bir elektro-pozitron çiftinin bir çekirdeğe yakın bir konumda oluması anlamında kullanılır. Çift oluşumunun gerçekleşmesi için parçacıkların etkileşim enerjisinin her iki parçacığındinlenme kütle enerjisinden, yani eşik enerjisi, yüksek olması ve durumun hem enerji hem de momentum korunumuna müsaade etmesi gerekmektedir.[1] Fakat, üretilmiş parçacıkların bütün korunmuş kuantum sayıları (açısal momentum, elektrik yükü, lepton sayısı) sıfıra eşit olmak zorundadır. Böylece oluşmuş parçacıklar birbirlerinin ters değerlerine sahip olmaları kuralına uymuş olurlar. Farzı misal, eğer bir parçacık +1 yüküne sahipse diğer parçacık −1 yüküne sahip olmalı veya eğer bir parçacık +1 garipliğe sahipse diğer −1 garipliğe sahip olmalıdır.

Foton madde etkileşimlerindeki çift oluşumu olasılığı foton enerjisi ve yakınlardaki atomların atom numaralarının kareleri büyüdükçe yükselir.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Das, A.; Ferbel, T. (23 Aralık 2003). Introduction to Nuclear and Particle Physics (İngilizce). World Scientific. ISBN 9789814483339. 1 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2018. 
  2. ^ Stefano, Meroli. "How photons interact with matter". Meroli Stefano Webpage. 28 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]