Çi (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çi
Çi roman.jpg
Çi romanının kapağı
Yazar Azra Kohen
Kapak sanatçısı
İlknur Muştu
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Türler Psikolojik gerilim
Kişisel gelişim
Yayım 2014
Yayımcı Destek Yayınları
Sayfa 320
ISBN 9786054994816
Seri
Fi Çi Pi

Çi, ilk defa 2014 yılında Azra Kohen tarafından kaleme alınan ve Destek Yayınları tarafından yayınlanan bir Türkçe psikolojik gerilim romanı. Fi isimli romanın devamıdır ve kendisinden sonra gelen roman ise Pi'dir. Üçleme, uzun bir süre çok satan kitaplar arasında kalmıştır. 2017 yılında ise üçlemeyi Ay Yapım isimli Türk yapım şirketi, bu roman serisini bir internet dizisine uyarlamış ve Fi isimli dizi, puhutv üzerinden yayınlanmaya başlamıştır. Kitapta; Can, Duru, Deniz, Bilge, Eti ve Sadık isimli karakterlerin hayatları ve birbirleri ile olan ilişkileri anlatılır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Can Manay sonunda amacına ulaşmış, Duru'nun aklını çelmiştir. Artık Duru, onun evinde kalmaktadır. Ama Can Manay'ın Duru'ya olan aşkı daha da saplantılı hale gelir ve artık onu kimseye göstermek istemez; başkalarının önünde dans etmesini engellemeye çalışır ve aşırı derecede cinsel bağımlılığı da ortaya çıkmıştır. Her ne kadar başlarda Duru bu ilgiyi sevse de sonraları kendisini hapiste gibi hissetmeye başlar ve Deniz'in ise bu durumu umursamadığını düşünür; fakat bir gece Manay'ın evi gözetlemek için kurduğu kameralardan Deniz'i seyreder ve ağladığını görür. Sonunda Duru ondan nefret etmeye başlar ve Manay, eski sevgilisinde olduğu gibi tekrar aynı hataya düşmüştür ve hastalığının belirtileri tekrar ortaya çıkar. Eti ise onun yanındadır. Duru ile Manay'ın bu halinden sıkılan Deniz ise artık şehirde kendisi için yapılacak bir şey kalmadığını düşünür ve köye işçi olarak yerleşir. Köyde yetişkinler değil, yalnızca çocuklar ile konuşma haline girer. Artık yetişkinlerden tiksinmeye başlamıştır. Çıkardığı Darbe isimli dergisi sansürlenince, Özge bilinmeyen birisinden derginin çalındığı yeri öğrenir. Ama artık dergi işi onun için bitmiş gibi görünür, bu nedenle dergiyi internet üzerinden yayınlamaya kalkar. Karmakarışık sokaklarda eylem yapılan bir günde Özge kalabalık arasında dayak yer ve Sadık Kolhan’la yakınlaşır. Kolhan ona çok garip bir teklifte bulunur. Hem Can Manay'ın son zamanlardaki hallerinden ve kendisine aşık olan Murat'ın polisler tarafından dövülmesinden dolayı Bilge üzüntü üzerine üzüntü yaşamıştır.

Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çi, ilk olarak Temmuz 2014'te Destek Yayınları tarafından yayınlanmış ve 300'ün biraz üstünde sayfa sayısı ile ilk romanın yarısı kadar uzunluktadır.[1]

Roman, toplamda 7 tane kitap listesinde çok satanlar arasına girmiştir.[2]

Kitabın ismi[değiştir | kaynağı değiştir]

Azra Kohan, bir görüşmesinde "Çi" kelimesinin, suyun buz hali, yaşam enerjisi anlamına geldiğini belirtmiştir.[3]

İnternet uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

2017 yılında, üçleme, yapımcılığını Ay Yapım'ın üstlendiği Fi isimli internet dizisine uyarlanmıştır. Dizi, puhutv üzerinden yayınlanmaktadır. Dizide romanın devam serileri de konu edilecektir.[4]

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Posta gazetesinin yazarı Şirin Sever; Fi, Çi ve Pi serisinin 2016 yılının en çok konuşulan kitap serisi olduğunu söylemiş ve "Bir solukta okumuş, çok da beğenmiştim" yorumunu yapmıştır.[5] Vatan yazarı Oya Doğan ise romanın diğer kişisel gelişim kitaplarından çok daha fazlası olduğunu belirtmiş ve romanın "hayatta tesadüf diye bir şey olmadığını, seçimlerimizin bizi iyi ya da kötüye götürdüğünü, anlamın önemini, kendi tekamülünüzün peşinde koşmanızı" söylediğini de eklemiştir.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Akilah Azra Kohen kimdir?". Sözcü. 21 Aralık 2016. 31 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2017. 
  2. ^ "Çi". NeOkur.com. 2 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2017. 
  3. ^ Börekçi, Gülenay (22 Şubat 2015). "Azra Kohen çok okunan 'Fi' ve 'Çi' kitaplarını kaleme aldı". HaberTürk. 17 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2017. 
  4. ^ "Fi Çi Pi serisi dizi oluyor!". NTV. 11 Mart 2017. Erişim tarihi: 14 Mart 2017. 
  5. ^ Sever, Şirin (14 Aralık 2016). "Hissizleştim artık..." Posta. 27 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2017. 
  6. ^ Doğan, Oya (15 Ağustos 2015). "Dizi olmaması gereken kitap". Vatan. 29 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Haziran 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]