İçeriğe atla

Çevrimiçi ve çevrimdışı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bilgisayar teknolojisi ve telekomünikasyonda çevrimiçi, bağlantının durumunu, çevrimdışı ise bağlantının kopmuş olduğunu belirtir. Modern terminolojide bu genellikle bir İnternet bağlantısını ifade eder, ancak (özellikle "çevrimiçi" veya "çevrimiçi" olarak ifade edildiğinde) daha büyük bir sisteme bağlı herhangi bir ekipman parçasını veya işlevsel birimi de ifade edebilir. Çevrimiçi olmak, ekipmanın veya alt sistemin bağlı olduğu veya kullanıma hazır olduğu anlamına gelir.[1]

"Çevrimiçi", internette gerçekleştirilen etkinlikleri ve mevcut verileri tanımlamaya başlamıştır;[2] örneğin: "çevrimiçi kimlik", "çevrimiçi avcı", "çevrimiçi kumar", "çevrimiçi oyun", "çevrimiçi alışveriş", "çevrimiçi bankacılık" ve "çevrimiçi öğrenme". "Siber uzay", "siber suç", "e-posta" ve "e-ticaret" kelimelerinde olduğu gibi "siber" ve "e" ön ekleri de benzer bir anlam vermektedir.[3] Buna karşılık "çevrimdışı", İnternet bağlantısı yokken gerçekleştirilen bilgi işlem faaliyetlerine veya İnternet faaliyetlerine alternatiflere (gerçek mağazalarda alışveriş gibi) atıfta bulunabilir. "Çevrimdışı" terimi bazen "gerçek hayatta" anlamına gelen "IRL" kısaltmasıyla birbirinin yerine kullanılır.[4]

  1. ^ Federal Standard 1037C [1] 1 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ "online". Dictionary of British and World English. Oxford University Press. 11 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2015. 
  3. ^ "Synonyms of online in English". Oxford Dictionary. Oxford University Press. 20 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2015. 
  4. ^ "19 things we miss about the early days of the web". Den of Geek. 6 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2024.