Çevresel cihaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çeşitli çevresel cihazlar

Çevresel cihaz, içine bilgi koymak ve bilgisayarın dışından bilgi almak için kullanılan yardımcı bir cihazdır.[1]

Bilgisayarla olan ilişkilerine bağlı olarak çeşitli çevresel aygıt kategorileri tanımlanabilir:

Bir giriş aygıtı, bilgisayara veri veya yönergeler gönderir. Fare, klavye, grafik tablet, tarayıcı, barkod okuyucu, oyun kumandası, ışıklı kalem, ışık tabancası, mikrofon ve webcam bunun bir örneğidir.

Bir çıkış aygıtı, bilgisayardan çıktı verileri sağlar. Bilgisayar monitörü, projektör, yazıcı, kulaklık ve bilgisayar hoparlörü bunun bir örneğidir.

Bir giriş/çıkış cihazı, hem giriş hem de çıkış işlevlerini yerine getirir. Bilgisayar veri depolama aygıtı (bir disk sürücüsü, katı hâl sürücüsü, USB bellek aygıtı, bellek kartı ve teyp sürücüsü dahil), modem, ağ arabirim denetleyicisi ve çok fonksiyonlu yazıcı bunun bir örneğidir.

İnternet özellikli dijital saatler, klavyeler ve tablet bilgisayarlar gibi birçok modern elektronik cihaz, bilgisayar çevresel cihazları olarak kullanılmak üzere arayüzlere sahiptir.

Çevresel cihazlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Laplante, Philip A. (21 Aralık 2000). Dictionary of Computer Science, Engineering and Technology. CRC Press. s. 366. ISBN 0-8493-2691-5. 27 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2016.