Çeltikli, Bitlis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çeltikli
—  Köy  —
Bitlis
Bitlis
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Bitlis
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 290
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 434
İl plaka kodu 13
Posta kodu 13000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Çeltikli, Bitlis ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Köyün eski ismi: Şercımah'dır.

Köyde pirinç bitkisi olan çeltik yetiştirilmekte olduğundan köyün adının çeltikli olmasına karar verilmiştir.

Çeltikli köyünden olan "KÜLE" soyadı Aşağıbalcılar köy halkıyla akrabadır. "Karkuş Köyünün" büyük bir bölümünü (Çeltikli Köyü mezrasındadır) Elmadalı (eski ismi:Firyar) köy halkından satın almıştır. Orada kalmışlar, yaşamlarına orada devam etmişlerdir.

Şeyh Yusuf oğlu Abdurrahman torunları şu an Bitlis, İstanbul, Manisa ve pek çok Türkiye Cumhuriyetinin vilayetlerinde de yaşamaktadır.

Şeyh Yusuf oğlu Abdurrahman'ın iki erkek evladı vardır. Muhiddin ve Tahir’dir.

Şeyh Abdurrahman oğlu Muhiddin, takva sahibi bir imamdır. Öyle büyük bir imamdır ki bir topluluk içine girdiğinde kendisi oturmadan insanlar ona saygısından oturmazlar. Kendisini öyle sever, öyle sayar ki. Ona aşırı bir derece de hürmet gösterirler. Vefatı ise garip bir şekilde gerçekleşmiştir. Hüsameddin Küle ve Mehmet Tayyip Birlik beraberliğinde Diyarbakır'a giderken Veysel Karani türbesini ziyaret etmiştir, daha sonra Diyarbakır, Silvan'a gitmişler. Diyarbakır, Silvan arasında araba bir anda durdu fakat hiçbir arızası yoktu, arabanın içinde Şeyh Abdurrahman oğlu Muhiddin arabanın durduğu an Allah'ın rahmetine kavuşmuştu. O zaman 70 yaşında yaşındaydı. Olay 1967’de gerçekleşti. Şeyh Abdurrahman oğlu Muhiddin'in kabri ise şu an Bitlis, Şerçımah köyündedir.

Şeyh Muhiddin oğlu Hüsameddin (Bitlis halkı kendisine Asemeddin der.) Bir gün Şeyh Asameddin, Hz. Halid Bin Velid torunlarından Şeyh Süleyman'ın yanına ziyaret gitmiştir. Şeyh Süleyman da Şeyh Muhiddin'in oğlu Hüsameddin de büyük imamlardandır. Fakat Şeyh Süleyman'ın kendisiyle aynı soydan geldiğini bilmemektedir. Şeyh Süleyman kendisi o zamanlar 120 yaşındadır. Şeyh Hüsameddin ise o zamanlar 30 yaşlarındadır. Şeyh Süleyman Şeyh Hüsameddin'in şemailini öyle beğenir ki siz kimlerdensiniz, diye sorar. Şeyh Hüsameddin kendisinin kim olduğunu açıklar ve Şeyh Süleyman ona kendi el yazısı ile Hz.Halid Bin Velidden başlayarak şecere(soy ağacı) yazar. Olay 1959 yıllarında gerçekleşmiştir. Şeyh Süleyman'ın kendi el yazısıyla yazdığı şecere şu an Şeyh Husameddin oğlu Abdurrahman KÜLE'nin yanındadır. Her ikisi de vefat etmiştir. Şeyh Süleyman'ın kabri Siirt'dedir. Şeyh Hüsameddin KÜLE'nin kabri ise İstanbul, Küçükçekmece Kanarya Mezarlığındadır.[1]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitlis merkezine 23 km uzaklıktadır.

Kültür.[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün cevizleri, çeltik pilavı çok meşhurdur. Pilavı o kadar lezzetlidir ki Dünya çapında bir üne sahiptir. Bal, ceviz ve meyveleri ile ünlüdür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 250
2000 290
1997 386

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca tütün de yetiştirilir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2019 -
2014 -
2009 -
2009 -
2004 -
1999 - Arafat Melek
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Şeyh Husameddin'in torunları.