Çekvalf

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eğri diskli ve inkomel alaşımlı çekvalf
Çekvalfin PID'lerdeki sembolü. Ok akış yönünü gösteriyor.

Çekvalf, çek vana veya tek yönlü valf, normalde sıvı veya gaz gibi akışkanların tek yönlü geçişine izin veren mekaniksel bir kontrol valfidir. Bazı yerlerde gaz akışkanı için de kullanılır. İşletme emniyeti yüksektir ve duruma göre komplike armatürlerin yerine geçebilirler.

Çekvalflerle ilgili önemli bir durum, valfin çalışabileceği azami giriş basıncı

Çalışma prensibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekvalflerin çalışan parçası menteşeli bir disktir. Bu disk, tek yönde menteşe pimi üzerinde serbestçe hareket edebilir. Otomatik olarak akışkan hareketi ile çalışır. Akışkan bir yönde akarken, disk açılarak geçişe müsaade eder. Ters yönde akış halinde ise disk kapanrı. Böylece çekvalfin takıldığı hat üzerinde akış tek yönlü olur.

Kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pompalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekvalfler bazı pompa türleri ile birlikte kullanılır. Kromatografide kullanılan pompaların giriş ve çıkışlarında genellikle küresel çekvalf kullanılır. Bu valfler pompaya bağlanan küçük silindir gibidir. Pompaya benzer çoğu mekanizmalarda sıvının akışını kontrol etmek için çekvalf kullanılır.

Endüstriyel alanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekvalfler kimyasal ve elektrik santralleri gibi endüstriyel alanlarda kullanılır

Evsel kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Sulama, fıskiye, damlama sulama emitörlerinin bazılarında küçük çekvalf bulunur. Bunlar suyun sistemden tazyikli çıkmasını sağlar.

Çekvalfler ayrıca ev ısıtma sistemlerinde düşey aktarımı engellemek için kullanılır. Ayrıca güneş enerjisi sistemlerinde de kullanılır.