Çeşmeler Meydanı (Bakü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çeşmeler Meydanı (Bakü)
Pedestrian Plaza (221090079).jpeg
Şerit sayısı {{{şerit_sayısı}}}
Bitiş noktası {{{bitiş_noktası}}}
Konum Bakü, Azerbaycan
Metro bağlantısı {{{metro_bağlantısı}}}
Önemli yapılar {{{önemli_yapılar}}}

Çeşmeler Meydanı (AzericeFəvvarələr meydanı), Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunan bir meydandır. Meydan, 1868 yılında inşa edilmiş olup kent merkezinde yer almaktadır. Meydana daha önce Parapet adı verildi ve şimdi aynı adla anılıyor. Çeşme meydanının adı, ilk olarak Sovyetler Birliği döneminde inşa edilen meydanda düzinelerce çeşmenin bulunmasından gelmektedir.

Meydan, özellikle iş saatlerinden sonra ve hafta sonları halka açık bir buluşma yeridir. Birçok butik, restoran, mağaza, otel ve pasaj ile çekici bir turizm merkezidir.[1] İstiklaliyet Caddesi ve İçerişehir'in duvarlarından başlar ve Bakü Bulvarı'na paralel uzanan Nizami Caddesi boyunca uzanmaktadır. Meydan, şehir yetkililerinin birçok halk festivalleri, gösterileri ve kutlamaları düzenlediği bir yerdir.

2010 yılında meydan Bakü yetkilileri tarafından yenilenmiştir.[2] Çeşmeler Meydanı salatası adını bu meydandan almaktadır.[3]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Fountain Square". 4 Haziran 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2020. 
  2. ^ "Fountains Square opens after reconstruction in Baku center". 7 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2020. 
  3. ^ "Fəvvarələr meydanı salatı". 22 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2020.