Çeğel, Tirebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17.20, 25 Eylül 2016 tarihli sürüm (dz)
Çeğel
Giresun
Giresun
Ülke Türkiye Türkiye
İl Giresun
İlçe Tirebolu
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 573
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0454
Posta kodu 28500

Çeğel, Giresun ilinin Tirebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Şu anda Kazakistan Büyükelçiliğimizde Kültür Ataşesi olarak görev yapmakta olan Alaattin KORKMAZ'ın Milli Eğitim Bakanlığı'ında Kültür Ataşesi olarak çalıştığı dönemde yapmış olduğu araştırmaya göre; Çeğel Köyüne ilk yerleşenler ve dolayısıyla köyü kuranlar 1300'lü yılların sonlarında (takribi:1370 ila 1380 yılları) daha önce Alparslan'ın Malazgirt Zaferi'ni kazanmasının ardından Orta Asya'dan Göç edip Anadolu'ya yerleşen Oğuz - Türk Boylarının en kalabalık kolu olan Çepnilerdir. İlk önceleri Bayburt ve civarına yerleşen Çepniler, daha sonra Trabzon sahil kesimine yerleşerek çeteleşmişlerdir ve bunun sonucunda da Trabzon Pontus Rum İmparatorluğu ile savaşmışlardır ancak savaşı kaybetmişlerdir. Savaşı kaybettikten sonra da daha batıya göç ederek Giresunun Harşit Çayı, Görele ve Tirebolu civarının sahil kesimine ve daha sonra biraz daha iç kesim olan kır bölgesine yerleşmişlerdir. Biraz daha iç kesime yerleşen Çepnilerden Çepnili Musa Bey yönetimindeki Türkmenler tarafından kurulduğu bilgilerine ulaşılan Çeğel Köyü, yaklaşık olarak 600 yıllık bir geçmişe sahiptir. Fatih Sultan Mehmet'in 1461'de Trabzon'u fethi sırasında oldukça yarar sağlayan Çepniler, bu tarihten sonra tamamen yerleşik hayata geçmişlerdir. Ayrıca Trabzon2dan dönen Fatih'in askerlerinden bazıları padişah'tan izin alarak fetihten önce görüp çok beğendikleri Karadeniz'e yerleşmişlerdir. Özellikle de Azap Askerlerinin yani hafif silahlı piyadelerin Giresun'a ve Tirebolu'ya yerleştiği ve dolayısıyla da Çepnili Musa Bey'in himayesine girdikleri söylenmektedir. Yerleşik hayata geçtikten sonra zaman içinde Tokat'tan, Erzincan'dan ve Sivas'tan gelen göçlerle ve yaylalardan aşağı inen dağ köylüleriyle nüfusu artarak gelişmiştir.

Padişahtan izin alarak bu yöreye yerleşen askerler bir zaman tımar merkezi olarak devlete sundukları hizmetlerine şuan Azaplı Mahallesi olarak bilinen bölgede devam etmişlerdir.Askerlerin atalarının azap askeri olması vesilesiyle daha sonra bu bölgede yaşayanların sülale isimleri Azapoğlu olarak günümüze kadar devam etmiştir.Aile halen soyunu sürdürmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Giresun iline 50 km, Tirebolu ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köyün merkezi ile sahil kesimi arasındaki mesafe 5 km, köyün sınırı ile sahil kesimi arasındaki mesafe 2 km’dir. Köyün kuzeyinde Düzköy, Ortaköy ve Arageriş köyleri, güneyinde Şirinköy, doğusunda Yaraş, batısında İbrahim Şeyh köyleri vardır.

Mahalleleri: Merkez Mahallesi, Mınaklı Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Musallı Mahallesi, Azaplı Mahallesi, Düşek Mahallesi, Çobanlı Yanı Mahallesi.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Sağlık Evi Var / Faal Sağlık Ocağı Yok İlköğretim Okulu Var / Faal Taşımalı Eğitim Yapılmıyor PTT Şubesi Yok PTT acentesi Yok Su Şebekesi Var Kanalizasyon Yok Su Kontrolü Yapılıyor Elektrik Var Tv Yayını Var Telefon Hattı Var İnternet Var Muhtarın Pc si Yok Cep Telefonu Çekiyor Turkcell Vodafone Avea Her Ailede Çamaşır Makinesi Yok Her Ailede Bulaşık Makinesi Yok Pazar Kurulmuyor Güneş Enerjisi Kullanılmıyor

Köyün Genel Bilgileri Kuruluş Yeri: ETEKTE Yerleşim Tipi: DAĞINIK KÖY Hane Sayısı: 410 NÜFÜS BİLGİLERİ; Yaz Kış Nüfusu: Farklı YIL TOPLAM KADIN ERKEK

                 2012   599   304   295
                 2011   651   331   320
                 2000   646   335   311
                 1985   1.010  540   470
 
                 Yerleşim Birimlerine Uzaklığı;
                 İl	İlçe	Belde	Köy
                 45 km  12 km   ---  1 km
                 GİRESUN TİREBOLU ---  ARAGERİŞ
                 ASFALT ASFALT  ---  STABİLİZE YOL
                      

               MUHTARLIĞIMIZ TEK BİR KÖYDEN OLUŞMAKTADIR

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça

Dış bağlantılar