İçeriğe atla

Çayhane (oyun)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çayhane sayfasından yönlendirildi)
Çayhane oyununun afişi

Çayhane, Vern Sneider tarafından yazılmış seyirlik bir oyundur.

Yaşanmış bir olayın kahramanı olan Vern Sneider, önce Çinlilerin, sonra Japonların ve en sonunda Amerikalıların işgal ettiği Okinawa Adası'nda işgalci ordunun bir subayıdır. Gülmece türünde yazılan eser; yine aynı ordudan başka bir subay olan John Patrick tarafından oyunlaştırılmış olup, komedi türünün, rahatsız edici olmayan mesajlar veren bir örneğidir.

“The Teahouse of The August Moon” adıyla 1956’da sinema filmi olarak çekilen eserin başrollerinde Marlon Brando ve Glenn Ford gibi isimler yer aldı. Çayhane, Türkiye'de ilk kez 1955 yılında Küçük Sahne’de oynandı. Mücap Ofluoğlu, Kamran Yüce, Agah Hün, Münir Özkul ve Sadri Alışık’ın rol aldığı oyun, 1987’de Adana’da ve 1997’de İzmir’de sahnelendi. Ara dahil üç saat süren yapıt; eleştirmenler tarafından İnsanlık ve demokrasi dersi ve, "Amerika'nın işgal mantığı ve bu mantığın "öngörülemeyen" sonuçları" şeklinde yorumlanmaktadır. Çayhane, Broadway'de Lovely Ladies, Kind Gentlemen adıyla müzikal olarak sahnelenmiştir.

1945 yılında, II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru, işgal altındaki Okinawa Adası'nda bir köyde görevlendirilen Amerikalı yüzbaşı Fisby, aldığı emir gereği, Amerikan hükûmetinin yapılmasını planladığı Pentagon biçimindeki askeri okul için çaba gösterirken, ada sakinleri okul yerine bir "çayhane" yapılmasını isterler. Olaylar karışırken yüzbaşıya bir geyşa kızı (Ayumi Takano) hediye edilince Pentagon’un planları epey değişikliğe uğrar ve durum beklenmedik bir şekilde gelişir.

  • 2005 9. Afife Tiyatro Ödülleri, Yılın En Başarılı Prodüksiyonu
  • 2005 9. Afife Tiyatro Ödülleri, Yılın En Başarılı Yönetmeni, Şakir Gürzumar
  • 2005 9. Afife Tiyatro Ödülleri, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu, Bülent Emin Yarar
  • 2005 9. Afife Tiyatro Ödülleri, Yılın En Başarılı Sahne Tasarımcısı, Ali Cem Köroğlu
  • 2005 9. Afife Tiyatro Ödülleri, Yılın En Başarılı Işık Tasarımcısı, İzzet Önder Arık
  • 2005 yılı, 5. Lions Tiyatro Ödülleri, En Başarılı Erkek Oyuncu, Bülent Emin Yarar
  • 2005 yılı, 5. Lions Tiyatro Ödülleri, En Başarılı Sahne Tasarımı
  • 2005 yılı, 5. Lions Tiyatro Ödülleri, En Başarılı Kostüm Tasarımı

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]