Çaybükü, Küre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çaybükü
—  Köy  —
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Küre
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 531
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu
Posta kodu 37910
İnternet sitesi: [2]

Çaybükü, Kastamonu ilinin Küre ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çaybükü Köyü eski bir yerleşime sahiptir. Köy sınırları içerisinde köylülerin bilmedikleri eski mezarlıklar vardır. Köyde camii vardır. Yeni cami eskisinin yerine betondan yapılmıştır. Köye caminin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Eski caminin tamamen ahşaptan yapıldığı bilinmektedir. Eskidiği için yıkılmış yerine yenisi yapılmıştır. Köyün eski ismi Gemedere'dir. Gemedere'den önceki isminin ise İncedere olduğu söylenmektedir. Köye ilk yerleşenlerin şehirde eşkiyalık yapıp dağlara sığınanlar olduğu söylenmektedir keza ulaşımı çok zor bir yerde olması bu söylentileri kuvvetlendirir niteliktedir. Köye elektrik ve yol ancak 1980li yıllarda merhum Turgut Özal döneminde sağlanabilmiştir. Halen yolları orman yoludur ve asfaltlanmamıştır. Okul vardır fakat öğrenci azlığından yakında kapanacağı tahmin edilmektedir. Su şebekesi yeni yapılmıştır. Evlere kadar su alma imkanı vardır. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanına göç vermiştir.

EKŞİMİK,SAMSU BÖREGİ

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 105 km, Küre ilçesine 45 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 552
2000 531
1997 374

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy dağlık ve engebeli bir arazidedir . Ufak çaplı tarım ve hayvancılık vardır . Fakat ekonomik açıdan son derece zayıftır .Köy halkının çoğu Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin birçok yerine yerleşmiştir. Buralarda genellikle börekçilik, fırıncılık, poğaçacılık ve simitçilik yaparlar. İstanbul ve Ankara'ya gelen köy çocukları da akrabalarının yanında bu meslekleri öğrenirler .Ayrıca bir grup da Edirne ve Çanakkale'de börekçilik yapmaktadır. Köyde kalan gençler de, Ekim-Mayıs ayları arasında İstanbul'a simitçilik yapmaya giderler . Kazandıkları para ile döndüklerinde kışlık temel ihtiyaçlarını alırlar. (Un, yağ, şeker vs. )

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol orman yoludur köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]