Çayıroluğu, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çayıroluğu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 116
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400

Çayıroluğu, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Büyük Kafkas-Rus harbi sonunda anavatanları Kafkasya'dan Rusya tarafından Sürgüne gönderilen Çerkesler tarafından kurulmuştur. Köyde yaşayanların tamamı kabardeydir ve Çerkesya'nın Kabardey bölgesinden sürgüne gönderilen Çerkesler tarafından kurulmuştur. Köyün Çerkesce adı Şenibeydir. Şenbey diyenler de yer almaktadır. İki tepe arasında yeşillik bir alanda kurulduğu için bu köye çayıroluğu adı verildiğine inanılır, Köyde yaşayan başlıca sülaleler Thazepl, Kuşha, (aj)Geri, Wuris (Sülalenin asıl adı Wunaja'dır. "Wuris" bir lakap olup artık sülale adı gibi anlaşılmaktadır) ve Kajer -Bu sülale vaktiyle Giranduqo sülalesinin köleleridir. Anlaşmazlıklar nedeniyle köyü terketmişlerdir.- Köye çeşitli nedenlerle yerleşen (Çobanlık, Demircilik) aslen Çerkes olmayan aileler de vardır. Kendilerini Çerkes olarak görmekte, Çerkesçe konuşmakta ve muhacir sülalesinden olduklarını söylemektedirler. Çayıroğlu İlçeye uzaklığı 40 km olan Çayıroluğu Köyü, Yücepınar, Uzunöz, Eskiderbent ve Ağılcık köyleri ile komşudur. Köye ilk yerleşenlerin 1877 Osmanlı Rus Savaşında Kafkasya'dan göç eden Kasım Kambur Ailesi olduğu söylenmektedir. Kuruluş yerinin çimenlik çayırlık bir vadi olmasından dolayı köye bu ismin verildiği sanılmaktadır. 25 haneden ibaret olan köyde 135 kişi yaşamaktadır. Arazisinin yetersizliği nedeniyle 60 haneye yakın ailenin köyden göç ettiği söylenmektedir. 1964 yılında eğitim-öğretime başlanan köyde 1987 yılında Devlet-Vatandaş iş birliği ile 1 derslikli 1 lojmanlı okul yapılmıştır. Halen 22 öğrenci öğrenim görmektedir. Okur-yazar oranı %85'dir. Tamamı kıraç araziye sahip olup sulu tarım yapabilmek için kuyulardan istifade edilmektedir. Tahıl, baklagiller, soğan ve ayçiçeği yetiştirilir. 200 büyükbaş hayvan bulunan köyde küçükbaş hayvan sayısı yok denecek kadar azdır. Köyde fenni usûllerle arıcılık yapan ailelere de rastlanılmaktadır. Köyün camii, okulu, elektiriği, otomatik telefonu ve sağlıkevi mevcut olup, içme suyu umumi çeşmelerden temin edilmektedir. Düğünlerde davul ve zurnanın yanında akardion eşliğinde Kafkas kökenli oyunlar oynanır. Yöresel yemeklerden Çerkez Pastası ünlüdür. Tavuk ve şips denen malzemeden yapılır. Yanında bulgur irisi ile hazırlanan pilav ekmek olarak yenir. Psihalive de en önemli yemeklerdendir. Gerdof Şaaphue, Kuey Şaaphue, Kab Soorte de adlarında güzel Çerkes yemekleri de yapılmakta ve yenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Çerkez adetleri ve Kültürü yaşanmakta Adigece nin Kabardey dialekti kullanılmaktadır.Düğünlerde Çeçen, kafe , wuig gibi oyunlar Çerkez eşliğinde oynanmaktadır. Düğünler Çerkez adetlerine göre yapılmakta ve Günlük hayatta da bu adetler yaşanmaktadır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 112 km, Zile ilçesine 45 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 116
1997 90

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

AYRICA KÖYÜN GECİM KAYNAKLARINDAN DİGERİDE ODUNCULUKTUR.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün köyün içmesuyu şebekesi vardır ,kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. NOT SON İKİ YILDIR köyde ALT YAPI ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR.ARTIK KANALİZYASYON VARDIR BU KONUDA KÖY MUHTARIMIZIN İLGİ VE ALAKASINA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ.ÇALIŞMALARININ DEVAMINI DİLERİZ..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

www.cayirolugu.org

çayıroluğu köyü web sitesi