Çavuşlu, Bala

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çavuşlu Mahallesi
—  Köy  —
Ankara
Ankara
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Ankara
İlçe Çankaya
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 336
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06720
İnternet sitesi: [2]

Çavuşlu, Ankara ilinin Çankaya ilçesine bağlı bir mahalle.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara-Balâ karayoluna yakın olan Çavuşlu, Ankara'ya 50 km. uzaklıktadır. Eski yerleşim yeri olan köyde höyük ve antik malzeme bulunmaktadır. 1899 yılında "Molla Ahmed b. Mustafa"nın yaptırdığı cami zaman içinde yapılan onarımlar sonucu özgün mimari özelliğini kaybetmiştir.

1571 yılı Ankara Tahrir Defteri'nde "Çavuşlu" cemaati "konar-göçer" olarak yaşayan "Karakeçili"ler arasında kayıtlı olup, 28 neferdir. "Türkmân Yörükânı"ndan olan "Çavuşlu" cemaati büyük bir cemaat olup, Anadolu'nun değişik yörelerinde iskan edilmiştir. Bu bölgeler Kayseri, Karaman, Yozgat, Sivas, Mersin, Adana, Maraş, Konya, Nevşehir, Niğde, ve Balkanlardır. Çavuşlu Köyü ise takriben onyedinci yüzyılda kurulmuştur.

Balâ kasabasına bağlı olan Çavuşlu Köyü, 1845 yılında 16 hanedir. Bu hane reisleri Haydar oğlu Ali, Maksud oğlu Ali, Hacı Enbiya oğlu Halil, Emir oğlu Ali, Veli Ali oğlu Hüseyin, Yakub oğlu Ali, Ömer oğlu Dede, ... oğlu İsmail, Hüseyin Usta oğulluğu hizmetkar İsmail, Busallı Koca, Toktemir oğlu Kör Hasan, Latif oğlu Süleyman, Haydar oğlu Mustafa, Kömüklü oğlu Osman, Halil oğlunun oğlu İsmail, Haydar oğlu Ahmed'dir.

Ondokuzuncu yüzyılda Ankara-Kırşehir şosesi köyün yakınından geçtiği için buraya "Yeni Han" yapılır. Bölgeden geçen yabancı seyyahlar bu handa konaklamışlar ve anılarını yazmışlardır.

Verimli arazisinde tarım ve hayvancılık yapılır. Balâ ilçesine bağlı olan Çavuşlu, Çankaya ilçesine bağlanmış ve mahalle statüsü almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 50 km, Bala ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 336
1997 443

2011 seçimlerinde köyde bulunan halk 330 kişi olup genel olarak 1000'i aşkın nufusa sahiptir

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

ĵ== Altyapı bilgileri == Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kapalıdır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardir Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.jandarma karakolu bulnmaktadır köyümüzün asfaltı büyük şehir belediyesi tarafından 2010 tarihinde atılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Çankaya belde ve köyleri