Çavuşköy, Manavgat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çavuş, Manavgat sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
çavuşköy
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Antalya
İlçe Manavgat
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 842
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu
Posta kodu 07600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Çavuşköy, Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün OSMANLI döneminde kurulduğu söylenenler arasındadır.köyün kuruluşu eski olduğundan dolayı çevrede gösterdiği öncülükler neticesinde sorumlu,etkili,yetkli anlamı olan Çavuş ismini almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörük Oğuz Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanılmaktadır.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri : Köyün yemekleri genelde sebze yemekleri, et yemekleri ağırlıklıdır. Yapılan yemekler arasında karnı yarık, dolmalar, kızartmalar, kavurma, hamur tatlıları ve sütlü tatlıları sayabiliriz. Köyde Türk kültürünü her alanda görmek mümkündür.En önemli kültürel özelliklerden olan aile yapısı ataerkil şekilde yine devam etmektedir. Ailede yine büyüklerin sözü ve etkisi fazladır.Bayramlarımız usulüne uygun şekilde kutlanmaktadır.Köyde yardıma muhtaç olan insanlara el uzatılmakta kendi kaderlerine bırakılmamaktadır.Düğünler cuma sergi,cumartesi kına,pazar gelin alma şeklinde 3 gün sürmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde Akdeniz iklimi görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları kurak ve sıcak, Kışları ılık ve yağmurlu geçmektdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 95 km, Manavgat ilçesine 18 km uzaklıktadır. Ayrıca eski gündoğmuş yolu üzerinde kurulmuş olduğu için çok yoğun bir araç trafiğine sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 842
1997 1071

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi son yıllara kadar büyük oranda Tarım ve Hayvancılığa dayanmaktaydı. Fakat son yıllarda Tarım Sektöründeki olumsuz gelişmeler Çavuşköy Köyü'nü de etkilemiş ve Köy halkı gün geçtikçe diğer sektörlere yönelmiş dolayısı ile köy ekonomisinde Tarım ve Hayvancılığın önemi gün geçtikçe azalmıştır. Yönelilen sektörler içersinde şüpesiz en önemli olanı Turizm'dir. Turizm sektörüne olan bu yönelme neticesinde de Tarım Sektöründe çalışacak işçi sıkıntısı ortaya çıkmış ve buna bağlı olarak Tarım ve Hayvancılık sektörü yaşanan işçi sıkıntısından dolayı aile işgücüne bağlı hale gelmiştir. Bunun yanında çeşitli ticari girişimcilerde köyün ekonomisinin dinamikleri arasında yer almaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyde ptt acentesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve ADSL vardır. Köye 2008 yılında tamamlanan yeni ve modern bir (sağlık ocağı)yapılmıştır. Tarım arazilerinin sulanabilmesi için geniş bir sulama kanalı ağına sahiptir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]