Çatova, Elbistan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çatova
—  Köy  —
Kahramanmaraş in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Elbistan
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 2.765
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46300
İnternet sitesi: [2]

Çatova, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı "Maraba" olup. 1973 yılında, coğrafi konumundan dolayı "Çatova" adını almıştır.tarihi 1250yıllarına dayanır.İlhanlılar ve Memlukluler arasındakı savaşta burada yerleşim merkezının olduğu iskendurun'da yaşayan 1954 yılında bir tarihçi köy halkından Mevlüt yıldız durumu izah etmiştır.Osmanlı dönemınde de Elbistan'nın merkezi köyü olup Osmanlı kadısı tarafından ferman verilip cuma namazı kılınıyormuş.Köyun eski camii nin olduğu yerde bir pınarın olduğu gül kız bacı isimli bilir kişi tarafından söylenmektedir.Cumhuriyet dönemine geçiş tarihinde 140 haneli(1914]köydür. İsmide Maraba olarak Selçuklular tarafından verilmiş günümüzde icarda denilen çifçilik sistemınden gelmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

OĞUZ TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Yemekleri: Bölgede genel olarak bulgur, patates ve et yemekleri tüketilmektedir. "içli köfte, içli kıyma, kıyma (elbistan tavası meşhurdur) , kömbe(bir çeşit cevizli ve susamlı kurabiye) meşhur yemekleridir. Bunun yanında aban aşı, gendime çorbası, yağl omaci, davar sayılabilir.

Düğün: Köyde düğünler 3 gün sürer. Cuma günü, Cuma Namazının ardından başlar ve pazar sabah gelinin getirilmesi, misafirlere yemek verilmesi ve takı töreninin ardından sona erer.
Cuma akşamı, her iki taraf da kendi evlerinde çalgılı eğlence düzenler.
Cumartesi sabah kuaför, fotoğraf gibi hazırlıkların ardından o gece düğün salonunda iki aileyi bir araya getiren çalgılı eğlence düzenlenir. Bu gece "Kına gecesi" olarak adlandırılır. Kına yakılır.
Ertesi gün, pazar günü sabah erkek tarafı toplanır ve saat 10 civarı araba konvoylarıyla kız evine yola çıkılır. Evde hazır bekleyen kız ailesi, ufak şartların yerine getirilmesinden sonra kızı aileye teslim eder. Kızı alan erkek tarafı 50 veya daha fazla sayıyı bulan konvoyla gelini gezdirirler ve damat evine gelinir. Burada misafirlere yemek verilir. Ardından takı töreni gerçekleşir ve düğün dağılır.
Ayrica bir de "Bey(bâ) gecesi" vardIr. Halk arasında "damadın başı" diye adlandırılır. Bu gecede de özel oyunlar ve ağır şakalar yapılır. Özellikle damadın yakınlarına, eğlencelerde çalgı olarak davul, zurna veya orkestra kullanılır.
Köyün kendine özgü gelenekleri ve renkli simaları ayrı bir şivesi de vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş iline 167, Elbistan ilçesine 7 Km. uzaklıktadır. Elbistan'ın büyük köylerindendir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi karasal iklim içerisindedir

Muhtarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2014 - Yusuf Öztürk
  • 2009 - Yusuf Öztürk
  • 2004 - Yusuf Öztürk

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1611
2000 1484
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilkokul ve ortaokul vardır. Köyde 3 cami bulunmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]