Çarıklar, Anamur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çarıklar
—  Belde  —
Türkiye'de yeri
Türkiye'de yeri
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz
İl Mersin
İlçe Anamur
Yönetim
 - Belediye başkanı DURAN ALTUNDİŞ
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 324
İl plaka kodu 33
Posta kodu 33640

Çarıklar Mersin ili Anamur ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Anamur'un Örenle birlikte ilk belde belediyesidir. Belde sınırları içersinde Alakise Antik Kenti ve Azitepe bulunmaktadır.1992 yılında belde olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuzlar Çaruklug türkiyenin birçok yöresinde Çarıklar çarıklı v.b. köyler bulunmakta bu köyler arasında örf ve adet benzerlikleri bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çarıklar , Anamur, Mersin'e bağlı bir belde olup nüfusu 3.300'ün üzerindedir. Anamur ilçesine uzaklığı 7 km olup ilçeyle aradaki sınırı dragonda çayıdır.

1990'lı yıllarda belediye olmuştur. Mahalleleri Efeler mahallesi,Merkez mahallesi ve Kocadut mahallesidir. Okulları Efeler ve Rüştü Kazım Yücelen İÖO.'dur.

Çarıklar Beldesi denize kıyısı yoktur. Beldemizin güneyinden Mersin Antalya D 400 karayolu geçer.Beldede Sağlık Ocağı mevcuttur.Beldemiz tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlar.Tarımda Muz , Çilek Domates ,Patlıcan,Salatalık yetiştirilmekte olup beldemiz içindeki halde değerlendirilmektedir.Beldemizde hayvancılık yapılmakta olup Anamur ve çevresinde Çarıklar Yoğurdu olarak Yoğurdumuz Meşhurdur. Belde yerleşimi Kuzeyden güneye 11 km ve doğu batı yaklaşı 3 km çivarında olup engebeli bir yapıya sahiptir. Beldemizde dağını yerleşim mevcut ulup evler birbirine uzaktır.Yazları Belde halkımız Halkalı yaylasına çıkmakta olup günümüzde muz ve çilek tarımı nedeniyle yaylaya gidiş dönüşler kısa sürmekte bazen günübirlik gidilip gelinmektedir. Yayla abanoz yalasından sonra ağaç deposunundan itibaren (kızıltalla) başlar. Anamur-Ermenek yolunun 60. km'sindedir. Yaylamızda bol miktarda elma, kiraz ve yeni yeni çeviz bahçeleri vardır. Yaylamızda elektrik ve telefon bulunmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarımda seracılık, çilek,yerfıstığı,muz yetiştiriciliği ve yoğurt yapımcılığı önemli ekonomik faaliyetlerdendir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 3072
2007 3178
2000 5439
1990 2636

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

2 ilköğretim okulu 1 sağlık ocağı mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]