Çamurlu, Göynücek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çamurlu
—  Köy  —
Amasya
Amasya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Göynücek
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 50
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu
Posta kodu 05900
İnternet sitesi: [2]

Çamurlu, Amasya ilinin Göynücek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı yerleşim merkezinden 2 km uzaklıkta olan bir doğal kaynak suyunun bulunduğu yere verilen isimden gelir. Yöre halkı ise bu köyü daha ziyade Karadağ olarak adlandırır. Gerçi Karadağ o civara verilen genel isim olsa da Çamurlu Köyü de konumu itibarıyla Karadağ ismiyle birlikte anılır olmuştur. .

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, halk tarafından 93. harbi diye bilinen Rus istilasından kaçmak suretiyle Erzurum Olur Kasabası'nın İniset Köyün'den gelmiştir. Rivayetlere göre 5 aile bu köye yerleşmiş olup Erzurum kültürünü korumayı başarmışlardır. Tandır ekmeği, bazlama, soğuk ayran çorbası geleneksel yemekler arasındadır. Ayrıca doğu anadolu motifli heybe, yün çorap ve kilim de Amasya kültüründen farklı bir yapıya sahip olduğunun göstergesidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya iline 51 km, Göynücek ilçesine 6 km uzaklıktadır. Yerleşim yaklaşık 1100 m rakıma kurulmuştur. Yayla havası hakimdir. Arıcılığa elverişli bitki örtüsü mevcuttur. Ormanları ise karapelit denilen bodur ağaçlar oluşturur. Arazi engebeli olup tarıma elverişli değildir. Su ihtiyacı doğal kaynak sularından karşılanır. Sularının şifa özelliği vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 34
2000 50
1997 40

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yapılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]