Çamlıtepe, Hemşin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 00.00, 9 Ağustos 2016 tarihli sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)
Çamlıtepe
Rize
Rize
Ülke Türkiye Türkiye
İl Rize
İlçe Hemşin
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 120
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0464
Posta kodu 53550
Resmî site
[1]

Çamlıtepe, Rize ilinin Hemşin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Zuğa adı lazcada DENİZ demektir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. muhlama yemeği çok popülerdir Kırmızı pancar turşusu,paça yemeği,sıcak yenen ekşili fasulye yemeği yöreye has yemeklerdendir.

Coğrafya

Rize iline 62 km, Hemşin ilçesine 5 km uzaklıktadır. Eski adı Nefs-i zuğa ya da kısaca zuğa dır.............. Köyün içinden ünlü türkülere konu olmuş Hemşin Deresi akmaktadır.Yaz kış akar ve içinde kırmızı alabalıklar mevcuttur.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy yalçın dağlar arasında bulunduğundan kışın rize ve pazar ilçelerine yakın görülsede iklimi çok farklıdır.Özellikle yılın ocak-şubat aylarında çok yoğun kar yağışı mevcuttur.Tabiiki yağmur eksik olmaksızın sürekli vardır.Yol kısa süreli kapansada iş makinaları ile hemen açılmakta mağdur olunmamaktadır.Bu köy görülmeden ölünmeyecek yaşam merkezidir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 120
1997 132

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım dayalıdır.Çay yetiştirilir. Köyde 2010 yılından itibaren Organik çay üretimine devlet destekli geçilmiş olup yoğun bir üretim vardır. Köyde tatlı cennet meyvesi(hurma),kivi,fındık,elma,üzüm,ıhlamur yetiştirilir.Fazla üretimi olanlar piyasaya satar ancak doğal kara kovan bal üretimi çok önemli bir üretim merkezi olduğu unutulmamalıdır.Bal ve süt üretiminde Mümine YÜCE önemli bir üreticidir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde tüm GSM operatörleri çeker,internet bağlantısı mevcuttur.

Dış bağlantılar