Çamlık, Selçuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çamlık
—  Mahalle  —
İzmir
İzmir
Ülke  Türkiye
İl İzmir
İlçe Selçuk
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Rakım 250 m (820 ft)
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 923
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu
İl plaka kodu
İnternet sitesi: YerelNet

Çamlık, İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalle.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cumhuriyet dönemi öncesinde "Aziziye" adıyla biliniyordu. 1991 yılında kurulan Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi ile ünlüdür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi'nde Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif sergilenmektedir. Bunların arasında dünyada sadece 2 tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotifin de yer almaktadır. Müze, Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir–Aydın Demiryolu'nun (inşası 1866-1976) Çamlık'tan da geçmesi dolayısıyla bu konumda kurulmuştur. Müzede, tarihe tanıklık etmiş 30 lokomotifin yanı sıra, 4 vinç, su pompaları, motorin taşıma tankı, 1 açık ve 1 kapalı yolcu vagonu, su cenderesi, tamir atölyesi, 1850 yılından kalma bir tuvalet ve 900 metre uzunluğunda eski bir tünel de yer almaktadır. Her yıl yerli–yabancı 10 bin civarında turist, müzeyi ziyaret etmektedir. Bu sayının artması için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) yetkililerinden, gezi programlarına müzeyi de dahil etmeleri rica edilmiştir. Ayrıca, Atatürk de 1936 yılında "beyaz tren" ile gelerek Çamlık'ta konaklamıştır. Müzede Atatürk’ün tren seyahatlerinde çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı bir oda hazırlamıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre nüfus verileri
2000 955
1997 900

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ilköğretim okulu vardır. Sağlık evi vardır fakat faal değildir. Sağlık ocağı yoktur. PTT şubesi yoktur fakat PTT acentesi vardır. içme suyu şebekesi ve kanalizasyonu vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]