Çamlıca, Laçin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çamlıca
—  Belde  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz
İl Çorum
İlçe Laçin
Yönetim
 - Belediye başkanı Adem Yılmaz
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1,437
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 364
İl plaka kodu 19
Posta kodu 19080

Çamlıca, Laçin ilçesine bağlı bir beldedir. Çorum iline 33 km, Laçin ilçesine 4 km uzaklıktadır. Nüfusu, 2000 yılı verilerine göre 1437 kişidir. 1994 yılında belde olmuştur.

Çamlıca beldesi; Mescitli, Yeşilyurt ve Şenyurt olmak üzere üç mahalleden oluşmaktadır.

Karadeniz iklimi ile Karasal İklim arasında geçiş iklimi özelliğine sahip ilçede kışları soğuk, yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Yağışlar genelde ilkbahardadır. Yıllık ortalama yağış miktarı 530,2 mm'dir. İlçenin güneyinde yer alan Köse Dağı (1750 m) ve Eğerci Dağı'nın (1765 m) uzantıları, ormanlıktır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Laçin ilçesi ne bağlı iki belde vardır çamlıca ve narlı kasabaları

ÇAMLICA beldesinde 6 bakal 3 kırathane 3 zahireci dükanı 1 kasap bir benzinlik ilkokulve ortaokulu biarada olmak şartıile 200 kapasiteli 3 katlı ilkokulu 1 tane yatılı olmaküzere 5 bölüm içeren lisesi tarımkıredi kooparatifi sağlık ocağıu 2 camisi bulunmaktadır belde sulak bir yerleşimde bulunmaktadır köyün altından ırmak geçmektedir 10 metre yerin altına inildiğinde subulunuyor su iöçilmektedir belde ikidere arasınnda düzlük bir yerleşimi bulunmaktadır bele halkı çifçilik ve hayvanvcılıkla geçimini sağlamakta olub yeninesil gençler şehirlere göçetmeye 2000'li yılarda başlamıştır beldeyey ulaşuım kolaydır hersaat başı amsyanın hamam özü ilçesinden çoruma araba kalkmaktadır belde adliolayları veye resmiişlerini laçin ilçesinde yapmaktaır çamlıca beldesi görüş olarak sağcıdır cogunluk kesim milliyetci dir kasabanın deniz seviyesinden yükseltisi 550 metre olup bugday sogan seker pancarı aycicegi hashas karpu kavun mısır fiğ vb tahıl ürünlerinin bir cogu yetişmektedir sulama sıkıntısı olmayn kasabada 1 baraj var dag kesimlerinde cok sıklıkla cesme mevcuttur cok sayıda ceviz ve elma agacları mevcuttur kasabada 4 mevsim belirgin olarak yasanır