Çamlıca, Laçin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çamlıca
—  Belde  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye
İl Çorum
İlçe Laçin
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Yönetim
 - Belediye başkanı Adem Yılmaz
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1,437
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19080

Çamlıca, Laçin ilçesine bağlı bir beldedir. Çorum iline 33 km, Laçin ilçesine 4 km uzaklıktadır. Nüfusu, 2000 yılı verilerine göre 1437 kişidir. 1994 yılında belde olmuştur.

Çamlıca beldesi; Mescitli, Yeşilyurt ve Şenyurt olmak üzere üç mahalleden oluşmaktadır.

Karadeniz iklimi ile Karasal İklim arasında geçiş iklimi özelliğine sahip ilçede kışları soğuk, yazları sıcak ve kurak geçmektedir. Yağışlar genelde ilkbahardadır. Yıllık ortalama yağış miktarı 530,2 mm'dir. İlçenin güneyinde yer alan Köse Dağı (1750 m) ve Eğerci Dağı'nın (1765 m) uzantıları, ormanlıktır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Laçin ilçesi ne bağlı iki belde vardır.Bunlar Çamlıca ve Narlı kasabalarıdır.

Çamlıca beldesinde 6 bakkal 3 kıraathane 3 zahireci dükkanı 1 kasap bir benzinlik ilkokul ve ortaokulu bir arada olmak ile 200 kapasiteli 3 katlı ilkokulu 1 tane yatılı olmak üzere 5 bölüm içeren lisesi tarım kredi kooperatifi sağlık ocağı 2 camisi bulunmaktadır.Belde sulak bir yerleşimde bulunmaktadır.Köyün altından ırmak geçmektedir.10 metre yerin altına inildiğinde su bulunuyor su içilmektedir belde iki dere arasında düzlük bir yerleşimi bulunmaktadır.Belde halkı çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlamakta olup yeni nesil gençler şehirlere göç etmeye 2000'li yıllarda başlamıştır çoğunluk merkeze göç etmiştir.Beldeye ulaşım kolaydır her saat başı Amasya'nın Hamamözü ilçesinden Çorum'a araba kalkmaktadır belde adli olayları veye resmi işlerini Laçin ilçesinde yapmaktadır Çamlıca beldesi görüş olarak sağcıdır.Kasabanın deniz seviyesinden yüksekliği 550 metre olup buğday,soğan,şeker pancarı,ayçiçeği,haşhaş,karpuz-kavun,mısır vb. tahıl ürünlerinin birçoğu yetişmektedir.Sulama sıkıntısı olmayan kasabada 1 baraj var dağ kesimlerinde çok sıklıkla çesme mevcuttur çok sayıda ceviz ve elma ağaçları mevcuttur kasabada 4 mevsim belirgin olarak yasanır.Kasabada geçmişte yaşanan olaylar yüzünden halk arasında "Katil Köy" olarak da anılır.