Çamlıbel, Alaplı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çamlıbel
—  Köy  —
Zonguldak
Zonguldak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Alaplı
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 418
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0372
İl plaka kodu
Posta kodu 67850
İnternet sitesi: [2]

Çamlıbel, eski ismi Kefken,[1] Zonguldak ili'nin Alaplı İlçesi'ne bağlı bir şirin köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı önceden "Kefken" olarak geçmekteydi. Sonradan "Çamlıbel" olarak değiştirilmiştir. Kesin olmamakla bbirlikte rivayetlere göre "Kefken" adı mezarlık anlamına gelmekteydi.[kaynak belirtilmeli] Halk, "Çamlıbel" adını aralarında konuşurlarken pek kullanmamaktadır. Ayrıca köy ve civarında yapılan kaçak define ve tarihi eser kazıları köyün ve civarının mâzide önemli bir yerleşim mıntıkası olduğunu göstermektedir. Bu kıymetli tarihi eserlerin, ilçe ve civarında geçmiş zamanlarda yaşayan Henetler, Bitinyalılar, Frigyalılar, Helenler, Persler ve Romalılardan kaldigi tahmin edilmektedir.

Köy gibi, ilçe ve ilçeye bağlı diğer köylerde kale, sur, tarihi eser kalıntıları bulunmaktadır. Ancak bu eserler daha herhangi bir yüksek makam veyahut bir kuruluş tarafından keşfedilip, güvence altına alınmadığından kendi kaderlerine terkedilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayramlar
Köyde dinî bayramlar büyük bir coşku içinde kutlanır. Bayramların günleri ilçenin bütün köyleri arasında pay edilmişitir. Bu paylaşıma göre sıra hangi köyde ise o köye diğer köylerden misafirler gelir ve o misafirlerle birlikte o köyün halkı bayramın o gününü kutlarlar. Ertesi gün başka bir köye, sonra başka bir köye gidilerek bayram eğlenceleri devam eder.

Bu bayram günleri paylaşımında Çamlıbel Köyü'nün payı şöyledir: Ramazan Bayramı'nın 2. günü ve Kurban Bayramı'nın 3. günü

Düğün ve Şenlik Kültürü
Batı Karadeniz bölgesi'nin genelinde etkin olan köçekli düğünler yıllar önce Alaplı'ya ve köyümüze gelenek olarak yerleşip kök salmıştır. Davul, gırnata (zurna) ve kemane ile çalınıp söylenen yöresel oyun havaları düğünlerin ilk başta gelen ve en önemli şartlarındandır. Önceleri iki gün, üç gece olarak yapılan düğünlerimiz, geleneğini kaybetmiş ve bir gün ve bir gece olarak kutlanmaktadır.

Düğünlere kız tarafı da erkek tarafı da maddi olarak katılmaktadır. Yani; düğün sadece erkek tarafına mâl edilmez.

Düğün telaşı, düğünden aylar önce söz ve nişan adetleri ile başlar ve düğün arefesi cuma günü gelinin çeyizi, kız arkadaşları ile beraber damat evine götürülür. Bu esnada gelin ve damat evlerinde köyün ileri gelen hanımlarca düğün yemekleri pişirilir. Cuma günü damat evine çeyiz asıldıktan sonra cumartesi akşamı kına gecesi beklenir. Yörede düğünlere davetli davetsiz olma kavramı yoktur. Çünkü; bu köylerde insanları bir arada tutan ve toplu olarak katılımın olduğu düğünler, halkın birbirilerini görebildikleri, yeni dostluklar kurabildikleri şenliklerdir.

Yemek Kültürü
Köyün mutfağı ağırlıklı olarak unlu (buğday ve mısır) ürünlerden oluşmaktadır. Peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri halk tarafından üretilmektedir. Su böreği, kabaklı börek, bazlama, çizleme, kömeç ekmeği, tarhana çarbası, uğmaç çorbası, pide türleri, malay, cevizli ev makarnası, simit, beyaz baklava, mısır ekmeği gibi yemekler yörenin unlu ürünlerinden yapılan yemekleridir.

Mantar, karamancar (karalahana), zılbıt gibi sebzeler ise yörede değişik biçimlerde (çorba, sarma, zeytinyağlı) yemeği yapılan yiyeceklerdir. Ev makarnası, erişte, tarhana, salça, kurutulmuş meyve ve sebze, geleneksel beslenmenin temel öğeleridir. Mevsiminde ise Osmanlı Çileği yetişir.

Kahvaltı genellikle kuşluk vakti yaplır. Sulu yayım (tarhana çorbası), sebze yemeği, pekmez, ceviz gibi kalori besinlerden oluşan kahvaltıdan sonra öğle yemeği yenmez.

Akşam yemekleri ise çorba, sebze ve etlilerden oluşur. Karadeniz mutfağına özgü kara mancar (karalahana) ve mısır çok tüketilir.

Halkın çok tükettiği ıhlamur çayı, halk arasında "Moskof Çayı" diye adlandırılır.

Ayrıca köyün ormanlık alanda olması, yörede yoğun bir biçimde kestane yetişmesini sağlamaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Zonguldak iline 64, Alaplı ilçesine ise 3,5-4 Km. uzaklıktadır. Köy ve civarı genellikle dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Denizden uzaklaştıkça engebe ve yükseklik artar. 1970'lerden bu yana fındık tarımının artması, ormanlık alanların tahribine sebebiyet vermiştir ancak fındık ekili alanlara kıyasla ormanlık alan daha boldur.

Köye, Kuzey'inden en yakın köy Aşağıdoğancılar Köyü, Doğu'sundan en yakın köy Durhanlı köyleridir.

Köyden, Karadeniz ve Alaplı ilçesi net olarak görülebilmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Her mevsim yağışlı geçen yörenin yükseklikleri iğne yapraklı (köknar, çam, ladin), daha aşağıları yayvan yapraklı (kayın, meşe, kestane, karaağaç, ıhlamur, kavak), akarsu kenarları da kavak, söğüt ağaçlarıyla kaplıdır.

Bu ana yeşil dokuyu orman gülü, pırnal meşesi, çoban püskülü, defne, kocayemiş, kızılcık, kiraz, funda, ayı üzümü, kuşburnu, böğürtlen, dağ çileği, eğrelti otu orman altı bitli örtüsü tamamlamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500
2000 418
1997 390

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı geçimini başlıca fındık, sebze ve meyveden yani tarımdan sağlamaktadır. Bunların yanında hayvansal ürünler de ekonomide etkilidir. Madencilik ile demir-çelik sanayiinde ve diğer fabrikalarda çalışanlar olduğu gibi kendi işlerinde çalışanlar da vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kapatıldığı için işlevini yitirmişitir. Bu nedenle taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon hattı vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fotoğraf Bağlantıları
  1. ^ http://www.nisanyanmap.com/?yer=35136&haritasi=%C3%A7aml%C4%B1bel