Çambel köyü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

{{Türkiye köy bilgi kutusu |ad = Çambel |il = İZMİR |ilçe = Kemalpaşa |bölge = Ege |muhtar =Naci Coşkun

Çambel, Ege bölgesinde İzmir ilinin, Kemalpaşa ilçesinin etrafı çam ağaçlarıyla çevrili bol oksijenli güzel bir köyüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Asırlık çam ağaçları arasında, Spil dağının eteğinde bulunan Çambel köyü, Atatürk İzmir'i kurtarmaya gelirken ve Kemalpaşa'ya doğru giderken bu köyün halkı Atatürk'e ve yanındaki askerlere aç oldukları için ellerinde ne var ne yoksa vermişlerdir.Köy halkı ortaasya'dan İrandaki Horosan bölgesine gelmiş,oradan şimdi il olan Karaman'a gelmişlerdir.Osmanlılar zamanında Kendilerine toprak verilerek göç hayatından yerleşik hayata dönmüşlerdir.Spil dağı eteklerinde Sancaklı yörükleri denen bu topluluğu barındıran,Akalan,Çambel,Sancaklı iğdecik,Sancaklı Bozköy gibi akraba yerleşim yerleri vardır. 1990'lı yılların sonlarına doğru Akalan ve Çambel köyleri arasında çıkan yangında o bölgede bulunan ağaçlar yok olmuştur aynı yıl içerisinde tekrar dikim yapılmıştır.Köyde ilk okul 1920'li yıllarda açılmıştır. Bugün 110 yaşında olan kadınlar bile okuma-yazma bilmektedir,okuryazarlık oranı % 100 dür.İlk elektrik İzmir'e 35,Kemalpaşa'ya 13 km olmasına rağmen 1975 yılında gelmiş,şebeke suyu ise 1976 yılında akmaya başlamıştır. Daha sonra Kemalpaşa ovasındaki yer altı sularının kirlenmesiyle bu su iptal edilmiş ve 2003 yılında Spil dağının eteklerine sondaj vurularak çok kaliteli su çıkarılmış ve bu su , Muhtar Zeki Özkan zamanında köye getirilmiştir.Aynı dönemde ilk defa kanalizasyon şebekesi döşenmiş ve köy sokakları parke taşı ile düzenlenmiştir.Köyün şuanki muhtarı Naci COŞKUN.

kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde gelenek ve görenekler kısmen de olsa sürdürülmektedir. Düğünlerden birgün önce gelin tarafında kına geceleri yapılmaktadır. Köyde askere gidecek olan erkekler davul ve zurnalar eşliğinde zeybek harmandalı havalarıyla uğurlanmakta olup bu eğlence 3 gün 3 gece devam etmektedir. Analarının kınalı kuzuları vatanlarına hayırlı bir evlat olarak askerliklerini yapmaya uğurlanmakta olup dönüşleri büyük bir özlem ve heyecanla beklenmektedir.Ayrıca köyümüzde düzenlenen 6 mayıs hıdırellez şenliği (YÖRÜKLER ŞENLİĞİ) olarak yakın köyler,izmir ve izmir dışından gelen bütün misafirler eşliğinde nezih bir şekilde kutlanır.Eğer 6 mayıs hafta içine denk  gelirse genelde hafta sonuna bırakılır(pazar).Bu arada ege bölgesi halk ozanlarımızdan TOLGA ÇANDAR,Tarım ve Köy İşleri Bakanı MEHDİ EKER ve birçok siyasetçiler de köyümüze uğramıştır.                  

Köyümüzün yemekleri: Keşkek, topalan, hardal (turp otu) haşlaması, sarmaşık haşlaması ve kavurması,kuş yüreği, meletüre (arapsaçı), kişniş, üzüm hoşafı,gelineli (gelincik otu), yumurtalı köremen, zeytin yağlı yaprak sarması, gelincik otuyla yapılan pişi, börek,yufka ve saç ekmeği aynı zamanda tarhana,üzüm pekmezi,pestil,zeytin yağı,bulgur,reçel (erik,kiraz,ayva) gibi birçok organik gıdalarda kadınlarımızın kendi emekleridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çambel köyü İzmir'in doğusunda, batısında Manisa'nın Turgutlu ilçesi, kuzeyinde spil dağları ve güneyinde de bağlı olduğu ilçe Kemalpaşa ile komşudur. Köy İzmir-Ankara asfaltına 2 km, İzmir şehir merkezine 35 km, ilçe merkezi Kemalpaşa'ya ise 13 km uzaklıktadır.İzmir'in doğusundaki ,Manisa sınırındaki son köydür.Hemen 5 km ilerisinde Manisa'ya bağlı Sancaklı İğdecik vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak ,kışlar ılık ve yağışlı . Köy denizden 150 m kadar yüksekte ve spil dağının güney yamacındadır. Yılda 2-3 defa kar yağar ve bu kar 2-3 gün içinde erir. Kışın sıcaklık bazen -3 derece olabilir. Donlu günlerin toplamı 15'i geçmez.Bu nedenle köyde mandalina,portakal,zeytin yetişir ancak limon yetişmez. Köyün dörtbir yanını saran çam ağaçları yazın kurak sıcağını bir nebzede olsa serinletmektedir. Kış mevsimi ise şehir merkezine oranla daha soğuktur. Sebebi ise deniz seviyesinden yüksekliği ve Manisa'nın Spil dağınının etkelerine yakın oluşundan kaynaklanmaktadır.Köyde poyraz rüzgarı çok eser.Lodos estiğinde deniz kokusunu hissedebilirsiniz.Dağlarda iklimden dolayı kokulu otlar çoktur(kekik,dağçayı,mersin vb)

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün nüfusu1501

ve 450 HANEDİR. Köyde her yaş grubundan insan bulunsa da yaşlı nüfus daha fazladır. Son yıllarda şehire olan göçlerden dolayı genç ve çocuk nüfusu azalmıştır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemalpaşa'dan taşan sanayi köyün altına doğru gelişmektedir. Ağır endüstri, elektronik, turşu, defne, bal vb. fabrikaları köyde yaşayan halka iş imkânı sağlamaktadır. Ayrıca köyümüzde yetiştirilen üzüm, kiraz ve zeytin bahçeleriyle de ekonomiye katkı sağlanmaktadır. yörükler diyarı çambel(2) adında 3 yıldan bu yana süren facebook sayfası vardır