Çam pamuklu biti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çam pamuklu biti
çam dallarında ürettiği besisuyu
Biyolojik sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Sınıf: Insecta
Takım: Hemiptera
Familya: Margarodidae
Cins: Marchalina
Tür: M. hellenica
Marchalina hellenica
Gennadius, 1883
Sinonimler

Monophlebus hellenicus

Çam pamuklu biti (Marchalina hellenica), Margarodidae familyasından Doğu Akdeniz'de çam ağaçlarının üzerinde yaşayan arıcılıkta önemi olan bir böcek türü.

Çam ağacından emdiği besisuyunun proteinini aldıktan sonra çıkardığı şekerce zengin dışkısı arıcılıkta büyük önem taşır. Başlıca Yunanistan ve Türkiye ormanlarında görülür. Ağırlıkta görüldüğü tür kızılçamdır (Pinus brutia) ayrıca nispeten daha az görüldüğü türler sarıçam (Pinus sylvestris), Halep çamı (Pinus halepensis) ve fıstık çamıdır (Pinus pinea).

Erkeği bulunmayan bu türün dişisi yaklaşık 1 cm uzunluğunda sarı renklidir. Döllenmesiz üremeyle (Partenogenez) çoğalırlar.

Ağaç kabuğun altında ya da çatlakların arasına salgıladığı beyaz pamuksu balmumunu gizler. Çam pamuklu bitinin ürettiği tatlı özsuyu orman bal arılarının önemli bir besin kaynağıdır. Arılar bu tatlı özsuyu çam balı üretiminde kullanırlar. Türkiye ve Yunanistan'daki bal üretiminin yaklaşık %60'ını karşılar.[1] Yunanistan'ın tümünde çam pamuklu bitinin arı sahipleri tarafından çam ağaçlarına yapay yolla istilası sağlanmış dolayısıyla doğal düşmanları ve böcekler arasındaki ekolojik dengenin bozulmasına yol açmıştır. Sonuçta çam ormanları aşırı derecede böceklerin kuşatması altına girmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gounari, Sofia (2006). "Studies on the phenology of Marchalina hellenica (gen.) (Hemiptera: coccoidea, margarodidae) in relation to honeydew flow". Journal of apicultural research. 45 (1). Cardiff: International Bee Research Association. ss. 8-12. ISSN 0021-8839. 16 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]