Çalgı toplulukları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Çalgı topluluğu, değişik çalgıların bir arada bulunduğu küçük müzik topluluğudur.Bu çalgı topluluklarının dalları da vardır.

Pop Müzik Toplulukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pop müzik toplulukları pop  müzik eserlerini seslendirmek üzere oluşturulan topluluklardır. Pop müzik  topluluklarında her türlü vurmalı nefesli telli elektronik çalgılar  kullanılabilir. Org, gitar, saksafon ve timpani en çok kullanılan  çalgılardır.

Caz Müziği Toplulukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Caz müziği toplulukları, caz müziklerini seslendirmek üzere oluşturulan topluluklardır. Caz müzik topluluklarında genelde saksafon, trompet, klarnet, trombon, piyano, kontrbas, gitar, basgitar gibi çalgılar kullanılır. İnsan sesi ön plandadır. Bestelenmiş şekliyle seslendirilmiş olmasının yanı sıra genellikle doğaçlama olarak çalınması en büyük özelliğidir.

Oda Müziği Toplulukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Klasik Batı müziği türlerini seslendirmek üzere oluşturulan topluluklardır. Bu topluluklar en az iki, en çok on çalgı ile oluşturulur. Oda müziği topluluğundan bazıları şöyle sıralanabilir:

  • İkili (düo):Keman-piyano, obua-flüt, gibi bir ezgi ve bir eşlik çalgısıyla oluşturulur.
  • Üçlü (trio):Keman-viyola, viyolonsel vb. çalgılarla oluşturulur.
  • Dörtlü (kuartet):İki keman, viyola, viyolonsel, vb. çalgılarla oluşturulur. Bu topluluklara yaylı çalgılar dörtlüsü de denir.

Ayrıca beşli (kentet), altılı (sextet), yedili (septet),sekizli (oktet), dokuzlu (nontet) gibi çalgı toplulukları da vardır.