Çalı kır tavşanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çalı kır tavşanı
Lepus saxatilis, Grootvadersbosch.jpg
Bilimsel sınıflandırma

Çalı kır tavşanı (Lepus saxatilis) güney Namibya, Mozambik, Güney Afrika, Svaziland ve Lesotho'da bulunan iki tavşan alt türünden biridir. En az kritik tür olarak listelenmesine rağmen, popülasyonu azalıyor ve 2014 yılına kadar % 20 azalması bekleniyordu. Tür, Güney Afrika'ya özgüdür ve dünyadaki başka hiçbir coğrafi konumda görülmemiştir.

Tanımlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalı kır tavşanı çok belirgin bir renge sahiptir. Tavşanın sırt tarafında, kürk kırçıllı gridir ve küçük siyah noktalar vardır.[1] Kürkünün iç tarafı tamamen beyazdır. Ovma tavşanlarının küçük, kısa bir kuyruğu vardır, üst tarafı siyah ve alt tarafı beyazdır. "Lepus saxatilis" i diğer türlerden farklı kılan, kulaklarının arkasındaki kırmızı-kahverengi kürk yamasıdır. Normalde gri olan uzun kulakları vardır ve kuyruğuyla birlikte yırtıcılardan kaçarken en görünür kılar.

Uzunluğu yaklaşık 45–65 cm arasında ve kütlesi yaklaşık 1.5 ile 4.5 kg arasında değişmektedir.[2]

Coğrafi dağılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalı kır tavşanı Güney Afrika'ya özgüdür. En yaygın olarak güney Namibya, Güney Afrika, Svaziland ve Lesotho'da bulunurlar. Ancak, güneydoğu Etiyopya, güneybatı Moritanya, Senegal, Uganda, Kenya, Angola, Zambiya, Malavi, Nijerya ve Mozambik'te de görülmüşlerdir. Çalı kır tavşanı, Namib çölünde bulunmaz.[3]

Yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tavşanlar normalde yaklaşık 1220 metre ile 1830 metre arasında daha yüksek rakımlarda bulunur. Öncelikle çalılıklarda, uzun otlaklarda ve savan ormanlarında bulunurlar. Ancak geceleri açık otlaklarda görülebilirler. Ormanlarda veya çöllerde asla görülmezler. Ayrıca tarımsal olarak gelişmiş topraklara uyum sağladıkları bilinmektedir. Ayrıca tropikal ve subtropikal olmak üzere iki farklı biyomda bulunurlar. Bu onlara yaklaşık 22 ila 35 °C'lik bir sıcaklık aralığı sağlar.

Ekosistemdeki rolleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tavşan türü ekosistemde birçok role sahiptir. Onlar, girintilerini ve formlarını oluştururken toprağı yeniden dağıtmaya yardımcı olan az miktarda toprak havalandırmasından sorumludurlar. Bir girinti veya form, tavşanın kendisini toprağa gömmesi ve böylece vücutlarına mükemmel bir şekilde kalıplandığı yerde bir "girinti" oluşmasıdır. Ayrıca diğer hayvanlar için avdırlar. Ayrıca birçok pire ve bit türüne ev sahipliği yaparlar. Bu tavşan üzerinde bulunabilen baskın pire parazit türü Ctenocephalides felis damarensis'tir.

Tehditler[değiştir | kaynağı değiştir]

Koruma durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu an itibarıyla çalı tavşanı en az endişe verici hayvan olarak listeleniyor ve Güney Afrika'da yaygındır. Bununla birlikte, nüfus belirgin ölçüde azalmaktadır.

Predasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Çalı kır tavşanı bilinen birkaç yırtıcıya sahiptir. En belirgin avcılarından biri de yan çizgili çakal Canis adustus'tur. Bilinen bir başka avcı çita, Acinonyx jubatus'tur. Daha az göze çarpan bazı yırtıcılar, yırtıcı kuşlar, "karakulak" cinsi ve Caracal Caracaldır. Çalı kır tavşanı, avcılara karşı büyük bir savunmaya sahip değildir. En önemlisi kürkünün rengidir. Engebeli araziye karşı kamuflaj görevi görebilir. Bir avcı yakındayken, tespit edilmemesini umarak tamamen hareketsiz kalır. Ancak yırtıcı hayvanın yakın olduğu olası son anda, tavşan uzun arka ayaklarını olabildiğince hızlı zıplayıp kaçmak için kullanır. Yırtıcı hayvanın onu yakalamasının zor olacağı umuduyla zikzaklı bir formasyonda çalışır. Bununla birlikte, yakalandığında, sıkıntı için yüksek sesle bağırır ve son savunma hattı, genellikle başarısız olan tekme veya ısırma hareketidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]