Çakonca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çakonca
Τσακώνικα
Ana dili olanlarYunanistan
BölgeDoğu Peloponez, Parnon dağı çevresinde
Dil ailesi
DiyalektlerMarmara

Kuzey

Güney
Dil kodları
ISO 639-3tsd
Glottologtsak1248[1]

Çakonca (Yunancaτσακώνικα, Çakonca: α τσακώνικα) Modern Yunanca'nın varyasyonlarına nazaran daha uzak ve Filolojik bir noktada, dilbilimsel olarak farklı sınıflandırılmıştır. Yunanistan'ın Mora Yarımadası'ndaki Çakonya bölgesinde konuşulur. Çakonca Helenik dillerin Batı kolundaki Dor lehçesinden gelmektedir ve Dor lehçesinin tek yaşayan örneğidir. Çakonca Modern Yunanca'nın bir diyalekti olarak muamele görse de bazı kaynaklar Çakonca'nın farklı bir dil olduğunu düşünmekte. Modern Yunanca, Helenik Dillerin doğu branşında olan İyonik ve Attik olarak aslını sürdürse de; Çakonca Batı Branşının tek hayatta kalan örneği olmuştur.

Çakonca, sadece yüzlerce yaşlı, akıcı konuşanları kaldığı için kritik bir biçimde tehlike altındadır. Çakonca Modern Yunanca anadilli birine göre basitçe anlaşılamaz.

(Çakonca/Yunanca) "Bizim dilimiz Çakoncadır. Sor, onlar sana anlatır. / Groússa námou eíni ta Tsakónika. Rotíete na nioúm' alíoi. / I glóssa mas eínai ta Tsakónika. Rotíste na sas poun." Leonidio kasabasının iki dilli bir tabelasından.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, (Ed.) (2017). "Çakonca". Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.