Çakırhacılı, Yerköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çakırhacılı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Yerköy
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 444
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66900
Resmî site
[1] -

Çakırhacılı, Yozgat ilinin Yerköy ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Bulgaristan'dan gelen kesimin ilk kuşaklarından sonraki genç kuşaklar yöre örf adetine yaklaşmakla beraber hâlen bazı konularda Rumeli etkileri devam etmektedir.Konuşma ağzı yerli kesimde Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir etkileşimlidir. Muhacir kesimde Rumeli ağzı konuşulur. Halk müziği ve halkoyunlarında ise Muhacirlerde Rumeli müziği ve halkoyunları hemen hemen kaybolmuştur. Yerli ve muhacirlerin müzikal yapıları birbirine benzer hale gelmiştir. Müziği halkoyunları Ankara,Kırşehir ve Kırıkkale ile etkileşimlidir. Yemekleri ise yerli kesimde Yozgat ve komşu illerle paralellik gösterirken muhacirlerde Rumeli ağırlıklıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 70 km., Yerköy ilçesine 37 km. uzaklıktadır. Kırıkkale'ye 83, Ankaraya 159 ,İstanbul'a 600 , Bursaya 537 km. mesafededir. Arazi yapısı düzlükler ve alcak tepelik alanlardan oluşur. Köyde sulamadada kullanabilen üç adet göl vardır. Köyde kavun karpuz ekimi oldukça yaygındır. Arpa, Buğday, Şekerpancarı ekilir.Gölet ve havuzlarda aynalı sazan türü balıklarda mevcuttur. Üzerlik adı verilen yazın kuruyan otlar ve sazlıklar çayırlıklar oldukça geniş alanlara sahiptir.Köyde ormanlık alan yoktur.Ağaç çeşidi olarak söğüt ve akasya yaygındır.Köyün rakımı 790 metredir 34.15 E Boylamında yer alır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 430
2000 444
1997 456

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde ADSL kullanımı başlamıştır.