Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği
Slogan Çağrı Merkezi Çalışanlarının Örgütü
Kuruluş 2005
Tür Çalışan Derneği
Merkez Abidei Hürriyet Caddesi, Nakiye Elgün Sokak, 117 Şişli, İstanbul
Resmî site www.gercegecagrimerkezi.org

Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği(ÇMÇDer), 2008 yılında bir grup çağrı merkezi çalışanınca kurulan bir işçi örgütüdür.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği’nin kökeni 2004 yılında Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Global Bilgi, Citi Bank da çalışan bir grup çağrı merkezi çalışanının bir araya gelip düzenli toplantılar yapmasına dayanır. Yaklaşık bir yıl süren tartışmaların sonucunda çalışanlar; kendi iş yerlerinde ve diğer çağrı merkezlerinde örgütlenmek ve çağrı merkezi çalışanlarının yaşadıkları sorunlar hakkında kamuoyu oluşturmak amacıyla bir internet sitesi kurma kararı verdi. Bu karar üzerine 04.Temmuz 2005 tarihinde "Gerçeğe Çağrı Merkezi" adlı web sitesi yayın hayatına başladı.

Web sitesinin yayına başlamasından sonra Global Bilgi, Assist AŞ, Elite Kart, Linkom çağrı merkezinden çalışanların yapılan toplantılara katılması ve inisiyatifin genişlemesiyle çalışanlar dernekleşme kararı aldı. 2006 yılının Kasım ayında kuruluş dilekçesi verildi ve Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği resmi olarak kuruldu.

Başka Dilde Aşk Filmi ve Derneğin Bilinirliğinin Artması[değiştir | kaynağı değiştir]

"Başka Dilde Aşk" filminin senaryo yazarı İlksen Başarır ve Mert Fırat, senaryo hazırlık aşamasında ÇMÇDer temsilcileriyle yaptıkları görüşmelerin sonucunda ÇMÇDer'in internet sitesi "Gerçeğe Çağrı Merkezi"ni senaryoya dahil etme kararı aldı.

İşitme engelli bir genç ile çağrı merkezinde çalışan bir kız arasındaki aşk ilişkisini konu alan film, 18 Aralık 2009’da vizyona girdi ve beklenenin ötesinde bir ilgi gördü. Böylelikle ÇMÇDer'in ve Gerçeğe Çağrı Merkezi'nin bilinirliği önemli ölçüde arttı.

Güncel Durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dernek web sitesi aracılığıyla çağrı merkezi çalışanları arasında bilinmekle beraber, herhangi bir çağrı merkezinde çalışma koşullarını belirleyebilmiş değildir.

Derneğin örgütlenme faaliyetleri, işverenlerin hukukun dışına çıkıp işçileri mağdur etme ihtimali nedeniyle gizlilik içinde yürütülmekte.

Yöntemleri ve Amaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Amaçları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dernek tüzüğünün üçüncü maddesindeki “amaçlar” başlığı altında “Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği’nin amacı; çağrı merkezi çalışanlarının bir araya gelebileceği bir platform olmak ve çağrı merkezi çalışanlarının hak kazanımlarına aracılık etmektir.” denmektedir.

Tüzükte geçen ifadelerin yanı sıra çıkarttıkları bültenlerde ve web sitelerinde amaçlarını “Derneğimizin Amaçları” ve “Derneğimizin Yapacağı İşler” başlıkları altında şu şekilde sıraladılar.

Amaçları

 • İnsanlar arasındaki ilişkileri yozlaştıran ve rekabete endeksleyen kariyerizmin, sermaye düzenine ait bir yalan olduğunu; çağrı merkezi çalışanlarının çıkarlarının birbirleriyle değil patronlarıyla çatıştığını savunur.
 • Çağrı merkezi çalışanlarının ırk, cinsel tercih, inanç, din, mezhep, dil ve düşünce ayrımı yapmaksızın, ulusal ve uluslararası düzeyde bir araya gelmelerini ve ortak çıkarları için mücadele etmelerini savunur.
 • Çağrı merkezi çalışanlarının, mevcut sendikalara üye olmalarını destekler. Dernek örgütlenmesini mutlaklaştırmaz, sendikal örgütlenmenin alternatifi olarak dayatmaz. Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği, kendi örgütü dışındaki emek hareketlerinin meşruluğunu zedeleyecek veya tartıştıracak eylemlerde bulunmaz.
 • Çağrı merkezinde çalışan müşteri temsilcisinin çıkarlarının; yerin derinliklerinde kir pas içinde çalışan maden işçileriyle, saatlerce ayakta ders anlatan ses telleri ve sinirleri harap olan ilkokul öğretmenleriyle, ay sonunda alacağı ücret ile kredi kartı borçlarını denkleştirmeye çalışan fırın işçileriyle, kısacası emeğinden başka satacak hiçbir şeyi olmayanlarla, işçi sınıfıyla bir ve ortak olduğunu vurgular.

Yapacağı İşler

 • Çağrı merkezi çalışanlarının, yasal haklarını öğrenmesi ve kullanmasına yönelik eğitim çalışmaları yapar, eğitim araçları sağlar, eğitim tesisleri, vakıflar ve enstitüler kurar. Üyelerine hukuki destek verir.
 • Çağrı merkezlerindeki çalışma koşullarını anlamak ve işçiler lehine değiştirmek için araştırmalar yapar.
 • Emekçilerin örtbas edilen gündemini çağrı merkezi çalışanlarına taşır. Bu doğrultuda gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ve yayını temin eder.
 • Amansız bir sömürü düzeni kuran çok uluslu sermayeye karşı çok uluslu emek hareketlerinin yanındadır. Enternasyonalist algı dâhilinde uluslararası faaliyetlerde bulunur, yurt dışındaki emekçi örgütlerine üye olur ve bu kuruluşlarla proje bazında ortak çalışmalar yapar.
 • Örgütsel bağımsızlığını göz ardı etmeksizin, işçi sınıfının izleyeceği politikanın temel çizgilerini eksenine alıp diğer emek örgütlenmeleriyle birlikte çalışır.
 • Çağrı merkezi çalışanlarının yoğun olarak bulunduğu, üniversite ve benzeri mekânlarda, çağrı merkezlerindeki çalışma koşullarının gerçek yüzünü ortaya çıkartmayı amaçlayan paneller düzenler.
 • Kariyer yalanlarının, başarı hikâyelerinin karşısına, binlerce çağrı merkezi çalışanının gerçekleriyle çıkar.

Yöntemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Arama Eylemi: Belirli bir çağrı merkezini aynı anda topluca arayarak çağrı merkezinin hizmet üretimine sekte vurarak yapılan eylemdir. Eylemin hedefine ulaşmasındaki belirleyici faktör olabildiğince çok müşteri temsilcisini hizmet vermekten alıkoymaktır.

İşletmeyi Teşhir Eylemi: Çalışma koşulları ve ücretlere dair iyileştirme yapılması, çalışanların örgütlenme ve diğer temel haklarının gerçek anlamda hayata geçirilebilecek zeminin sağlanması için belirli bir işletmedeki çalışma koşullarının teşhir edilmesi yoluyla kamuoyu oluşturmayı hedefleyen eylemlerdir.

Hukuki Girişimler: Belirli bir işletmede işverenin çalışanlara yönelik uygulamalarının yasalara aykırı olduğu kanısına varıldığı noktada, hukuki sürecin başlatılması ve sürdürülmesine yönelik eylemlerdir.

ÇMÇDer’in Basına Yansıyan Faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

28 Eylül 2007 da yapılan İMİ Conferences’ın düzenlediği 3. İstanbul Call Center Award protestosu.[1]

7 Eylül 2008 Türk Telekom çağrı merkezi çalışanlarına destek ziyareti.

4 Eylül 2008 Garanti Bankası Çağrı Merkezi önünde bildiri dağıtımı.

18 Eylül 2008 'da yapılan İMİ Conferences’ın düzenlediği 4. İstanbul Call Center Award protestosu.

8 Nisan 2010 Vodatech çağrı merkezinedeki çalışma koşullarına yönelik protesto.[2]

15 Mayıs 2010 "İşyerinde Baskı-Denetim Mekanizmaları ve Mobbing" konulu panel.[3]

26 Ekim 2010'da yapılan İMİ Conferences’ın düzenlediği 5. İstanbul Call Center Award protestosu.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ sendika.org internet sitesi
 2. ^ sol.org.tr internet sitesi
 3. ^ Alınteri Dergisi internet sitesi
 4. ^ Etkin Haber Ajansı internet sitesi