Çağlar, Çatalzeytin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.07, 9 Aralık 2016 tarihli sürüm (→‎Coğrafya: düzeltme AWB ile)
Çağlar
Kastamonu
Kastamonu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Çatalzeytin
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 186
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0366
Posta kodu 37940
Resmî site
[1]

Çağlar, Kastamonu ilinin Çatalzeytin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih

Köyümüzün bilinen en eski adı İnanya'dır. İnanya kelimesinin türkçe karşılığı ıssız'dır. Köyümüz toplam 6 mahalleden oluşmaktadır. Köyde bulunan camilerden en eskisi olan ve demirci mahallesinde bulunan çağlar köyü camii kiliseden çevirilmedir. 2000 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi'nden gelen sosyologların araştırmaları ve rumca yazıtların çevirilerinin yapılmasıyla bu durum ispatlanmıştır. 2002 tarihinden itibaren bu camimiz kültür bakanlığı ve vakıflar genel müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır. Tam bir delil olmamasına rağmen köyün tarihinin çok eskilere dayandığı bilinir.

Kültür

Köyümüzün her mahallesinde, şimdilerde atıl durumda olan misafirhaneler bulunmaktadır. Köydeki evlerin büyük çoğunluğu eskiden ahşap iken, bu güzel doku yeni yeni betonarme binalara kendini bırakmak zorunda kalmaktadır. Kastamonu ilinin genelinde olduğu gibi köyümüzün kültürü de karadeniz ve anadolu kültürünün etkileşiminden oluşan bir sentezdir. Köyde yaz aylarında şenlikler düzenlenir.

Coğrafya

Kastamonu iline 90 km uzaklıktadır. Bağlı olduğu Çatalzeytin ilçesine ulaşım için 2 ayrı yolu vardır; stabilize yoldan 9 km, asfaltı yolu kullananlar için 22 km 'dir. Çevresi ormanlarla çevrili bu şirin köyde yeşilin tüm tonları bulunmaktadır. Köy genel olarak eğimli arazi üzerine kurulmuştur ve altı mahalleden oluşmaktadır. Bu mahalleler; Çamlık, Kayabaşı, Ablu, Orta, Ulu ve Demirci mahalleleridir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bahar aylarında ve kışları bol yağış alır. Yetişen ürünler; fındık, mısır, kestane, ceviz, kiraz ve dut. Bunların yanında yabani olarak böğürtlen ve çilek de görülür.

Köy nüfusunun çoğunluğunu büyük kentlerde emekli olmuş yaşlı nüfus oluşturmaktadır.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 172
2000 186
1997 192

Yaz aylarında tatil amaçlı olarak gelen genç nufusla birlikte, bu oranlar birkaç misli artabiliyor.

Ekonomi

İlimizde ve ilçemizde olduğu gibi köyümüzde göç veren yapıdadır ve genç nüfus köyde yaşamamaktadır. Köyde yaşayanlar, şehirlerde emekli olup geri dönenlerdir. Tarım ve hayvancılık geçim kaynağından ziyade vakit geçirme ve boş durmama manasında yapılır. Köyde atıl durumda bulunan 5000 m³ 'lük bir kereste fabrikası mevcuttur.Kereste fabrikası köylülerin ortak girişimi sonucunda anonim şirketi alt yapısında yeniden faaliyete geçirilmeye çalışılmaktadır.

Yerel Yönetim

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Enver Aslan
2004 - Erdal Yıldız
1999 - Erdal Yıldız
1994 - Burhan Atay
1989 - Muammer Atay
1984 - Sadık Arslan

Genel Bilgiler

Köyde, ilköğretim okulu vardir.Fakat harabe haline gelmiştir.İlköğretim taşımalı sistemle ilçede gerçekleştirilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi vardır faal değildir. Sağlık ocağı vardır.Köy de 1 Ebe Kadrosu olmakla birlikte Ebe İlçede ikamet edip köyhalkına hizmet vermekten uzaktır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar