Çağatay Özdemir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dr.
Çağatay Özdemir
Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı
Görevde
Makama geliş
Ocak 2020
Kişisel bilgiler
Bitirdiği okul * Dumlupınar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi (Lisans)
 • Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalı (Yüksek Lisans)
 • Saint Joseph's University/USA ELS Language Center (Akademik İngilizce)
 • Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
 • Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkileri Anabilim Dalı (Doktora)

Çağatay Özdemir (d. 1988, Kayseri, Türkiye) Türk bürokrat, akademisyen ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkan Yardımcısı

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Çağatay Özdemir 1988 yılında Kayseri'de doğmuştur[1][2] Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. Öğrenimini tamamladıktan sonra 2012 yılında "Orta Doğu ve Arap Baharı: Türkiye Demokratik Bir Ülke Olarak Ortadoğu'da Model Olabilir mi?"[3] başlıklı teziyle yine aynı bölümde yüksek lisansını tamamlamıştır. Mezun olduktan sonra 2013 yılında ABD, Saint Joseph Üniversitesi'nde akademik İngilizce eğitimi almıştır.

Türkiye'ye dönüşü müteakibinde 2014 yılında Marmara Üniversitesi Orta Doğu Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktora çalışmalarına başlamıştır. 4 sene süren çalışmaların ardından "Obama'nın Grand Stratejisinin Ortadoğu'ya Yansımaları" başlıklı teziyle 2018 yılında doktora öğrenimini tamamlamıştır. Doktora öğreniminin ardından ulusal ve uluslararası hakemli akademik dergilerde Türk Dış Politikası, Suriye İç Savaşı ve Ortadoğu ülkelerinin siyasi yapıları hakkında çeşitli makaleleri yayınlanmıştır.[4]

2014-2018 yılları arasında Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nda Uluslararası İlişkiler alanında araştırmacı ve yönetici asistanı olarak görev almıştır. SETA’da ve TÜRGEV Vakfı’nda çeşitli seminerler ve konferanslar vermiştir.

Bu dönemde Özdemir’in; “Atlantik Düzeni, Trump Politikaları, Ortadoğu Stratejileri, terör örgütü DAEŞ[5][6][7] konularında Anadolu Ajansı, Sabah ve Star Gazeteleri, Kriter Dergisi gibi birçok ulusal medya organında köşe yazıları yayımlanmış ve ayrıca TRT başta olmak üzere çeşitli televizyon kanallarının programlarına yorumcu olarak katılmıştır.

Dr. Çağatay Özdemir, 2018 yılında İletişim Başkanlığı’nda göreve başlamış ve Ocak 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İletişim Başkan Yardımcısı[8] olarak atanmıştır[9][10][11]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Çağatay Özdemir, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkan Yardımcılığına atandı.
 • Doktora tezini Uluslararası İlişkiler alanında tamamlayan Özdemir, Strateji Çalışmaları, Kamu Diplomasisi ve Türk Dış Politikası üzerine dersler ve konferanslar vermiştir.[12][13][14]
 • Amerikan Grand Stratejisi: Obama’nın Ortadoğu Mirası adlı kitabı yayınlandı.
 • 2018 yılından beri İletişim Başkanlığında görev alan Özdemir, iyi derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Çağatay Özdemir Kimdir?". Ne Oldu?. 
 2. ^ "Çağatay Özdemir Kimdir?". Yeni Akit. 
 3. ^ "Ortadoğu ve Arap Baharı". Google Scholar. 
 4. ^ "Çağatay Özdemir Hakkında". Unesco. 25 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ "Atlantik Düzeni Sona Mı Erdi?". Anadolu Ajansı. 
 6. ^ "Trump'in Kabinesi ve Grand Stratejisi". Sabah. 
 7. ^ "DAEŞ Saldırılarının Stratejik Anlamı". Sabah. 15 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 8. ^ "Çağatay Özdemir İletişim Başkan Yardımcılığına Atandı" (PDF). Resmî Gazete. 3 Ocak 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
 9. ^ "İletişim Başkan Yardımcılığına Çağatay Özdemir Atandı". İletişim Başkanlığı. 4 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 10. ^ "İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir". Anadolu Ajansı. 
 11. ^ "İletişim Başkan Yardımcılığına Çağatay Özdemir Atandı". Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Resmi Sitesi. 
 12. ^ "İletişim Başkanlığı Tarafından Uluslararsı İdlib Konferansı Düzenlendi". Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Resmi Sitesi. 
 13. ^ ""WeAreNATO" Kampanyası İzmirde Tanıtıldı". Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Resmi Sitesi. 
 14. ^ "İşgal Altındaki Filistin Topraklarına Dair Uluslararası Konferans Çevrimiçi Olarak Düzenlendi". Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Resmi Sitesi. 21 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi.