Çin Komünist Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(ÇKP sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çin Komünist Partisi
Zhōngguó Gòngchǎndǎng
中国共产党
Kısaltma ÇKP
Genel Sekreter Xi Jinping[1]
Politbüro Daimi Komitesi Xi Jinping
Li Keqiang
Zhang Dejiang
Yu Zhengsheng
Liu Yunshan
Wang Qishan
Zhang Gaoli
Kuruluş tarihi 1 Temmuz 1921
Merkez Zhongnanhai, Pekin
Gençlik kolu Çin Komünist Gençlik Birliği
Çin Genç Öncüleri
Üyelik  (2016) 88.76 milyon[2]
İdeoloji Komünizm
Çin değerleri ile sosyalizm
Marksizm-Leninizm
Uluslararası üyelik Komintern (eskiden)
Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı
Ulusal Halk Kongresi
2.119 / 2.980
İnternet sitesi
Parti bayrağı
Flag of the Chinese Communist Party.svg

Bu makale serisinin bir parçasıdır:
Çin
devlet yapısı

Çin Komünist Partisi (ÇKP), Çin'in kurucu ve iktidar partisidir. 1 Temmuz 1921 tarihinde Şanghay'da kurulmuş olan Çin Komünist Partisi, 2016 yılında açıklanan ve toplam Çin nüfusunun ciddi kısmına tekabül eden 88.76 milyon üye sayısıyla dünyadaki en büyük siyasi parti konumundadır. (Büyüklük açısından rakibi ABD'de kurulu olan Demokratik Parti'dir.[3])

Çin Komünist Partisi'nin bütün devlet kademelerinin ve yasama süreçlerinin kontrolünü elinde tutmasıyla Çin'de ÇKP'nin üst düzey bir siyaset otoritesi ve gücü olması gerçekleşmiştir.[4]

ÇKP'nin çekirdeği Mayıs 1920'de Şangay'da oluşturuldu ve Çin İç Savaşı'nda rakibi olan Kuomintang (KMT)'i yendikten sonra bütün Çin'de yönetime el koydu.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluşu ve erken tarihi (1921–27)[değiştir | kaynağı değiştir]

ÇKP'nin kökeni 1919'da gerçekleşen 4 Mayıs Hareketi'ne dayanmaktadır ve Rus politikacı Vladimir Lenin'in Öncü parti teorisine göre kurulmuştur. Kuruluş Ulusal Kongresi 23–31 Temmuz 1921 tarihleri arasında Şanghay'da bulunan bir kız okulunda yapıldı.[5]

Çin İç savaşı ve İkinci Dünya savaşı (1927–49)[değiştir | kaynağı değiştir]

Tek parti rejimi (1949–günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Mao, 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etti. Böylece Komünist Parti devletin karar ve yürütme mekanizması haline geldi. 1950’li yıllarla beraber, Çin'in Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği ile ilişkileri bozulmaya başladı. Yapılmaya çalışılan reformların başarısız olması Mao'nun Komünist Parti içerisindeki gücünü büyük ölçüde zayıflattı. Partinin kontrolünü ele almak ve Çin Devrimi'nin ruhunu tekrar canlandırmak için 1966 yılında Kültür Devrimi'ni başlattı.[6] Mao'nun ölümünün ardından Komünist Parti içerisinde iktidar mücadelesi başladı. 1978 yılında partinin başına Deng Şiaoping geçti.[7]

Parti örgütü[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti örgütü Kültür Devrimi sırasında tamamen dağıtılmıştı. Çin değerleri ile sosyalizm hareketini başlatan Deng Xiaoping tarafından yeniden oluşturuldu ve bütün devlet yapılarının kontrolünü tekrar ÇKP'nin elinde toplandı.

Kuramsal olarak, partinin en yüksek organı her beş yılda bir toplanan Çin Komünist Partisi Ulusal Kongresi'dir. Parti tüzüğünde detaylı bir şekilde anlatılan Komünist Parti içinde yetkinin temel dağılımı şöyledir:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "China's new leaders". BBC. 2012. 2 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "China Focus: CPC has nearly 89 mln members". Xinhua News Agency. Xinhuanet. 30 Haziran 2016. 5 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2017. 
  3. ^ Why politics is fun from catbirds' seats
  4. ^ Ralph H. Folsom, John H. Minan, Lee Ann Otto, Law and Politics in the People's Republic of China, West Publishing Co. (St. Paul 1992), pp. 76–77.
  5. ^ http://www.chinatoday.com/org/cpc/cpc_1st_congress_standing_polibureau.htm
  6. ^ https://global.britannica.com/event/Cultural-Revolution
  7. ^ http://arsiv.ntv.com.tr/news/91124.asp

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]