Çıplak kör fare

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çıplak kör fare
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Rodentia
Familya: Bathyergidae
Alt familya: Heterocephalinae (Landry, 1957)
Cins: Heterocephalus (Rüppell, 1842)
Tür: H. glaber

Çıplak kör fare (Heterocephalus glaber), Doğu Afrika'nın kurak bölgelerinde yaşayan çıplak kör fareler, kemirgen takımından hayvanlardır. Uzun ömürleri ve kanserojen maddelerle aynı ortamda bulunsalar dahi kanser geliştirmemeleri ile bilim dünyasının ilgisini cezbetmektedirler. Karınca ve arı tipinde, aşırı hiyerarşik koloniler halinde yaşarlar. Kuzenleri Damaraland kör fareleri ile beraber, bu tip tamsosyal (İng. eusocial) diye nitelenen yaşam biçiminin memeliler arasında tek temsilcileridir.[1]

Çıplak kör farenin genomu 2011 yılında Koreli, ABDli ve Çinli araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından dizilenmiştir.[2] Genom dizisi, çıplak kör farenin fare ve sıçandan 73 milyon yıl önce ayrıştığını göstermiştir.

Kansere direnç[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 yılında yapılan bir araştırmada çıplak kör fare hücrelerinin, aşırı çoğalma eğilimindeki kanser hücrelerini çok daha erken hissedebildiği ve bu çoğalmayı durdurabildiği bulunmuştur.[3] Bunun yanı sıra, hiyalüronik asit adı verilen ve insan hücrelerinde de yaygın olarak bulunan bir molekülün, çıplak kör farelerde çok daha uzun bir yapıda ve çok daha yoğun olduğu bulunmuştur.[4] Bu molekülün çıplak kör farelerde ilk olarak, cildi daha esnek hale getirerek tünellerde daha rahat hareket edebilmelerini sağladığı için uzun bir yapıya evrildiği ve hücrede yoğunluğunun arttığı düşünülmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ O'Riain, M.J.; Faulkes, C. G. (2008). "African mole rats: eusociality, relatedness and ecological constraints. In J. Korb and J. Heinze (eds.), Ecology of Social Evolution, 207-223". [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ Kim, E.B.; ve diğerleri. (2011). "Genome sequencing reveals insights into physiology and longevity of the naked mole rat, Nature,(479):223–227". 21 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2013. 
  3. ^ Seluanov, A.; Hine, C.; ve diğerleri. (2009). "Hypersensitivity to contact inhibition provides a clue to cancer resistance of naked mole-rat, PNAS, 106 (46) 19207-19208". 27 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ekim 2013. 
  4. ^ Tian, X.; ve diğerleri. (2013). "High-molecular-mass hyaluronan mediates the cancer resistance of the naked mole rat, Nature, 499, 346–349". 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]