Çınaroba, Saruhanlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çınaroba
—  Mahalle  —
Manisa
Manisa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Manisa
İlçe Saruhanlı
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 486
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu
Posta kodu 45800
İnternet sitesi: [2]

Çınaroba, Manisa ilinin Saruhanlı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkının tamamı YÖRÜK'tür.Mahallenin kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Saruhanlı, bölgesinin en eski mahallesidir.

Ancak mahallenin kuruluşu şöyledir.Köy halkı Yörük olduğundan tamamen hayvancılıkla uğraşmaktadır ve göçebedirler. Kışın ılıman bir iklime sahip olan şu anki yerin yakınında Halitpaşa kasabasının güneyinde üst tarafta Çınarlı denen çınar ağaçları ile kaplanmış yerde çınar ağaçlarının altına oba denen Keçi kılından yapılmış epeyce büyük ve içinde büyük bir ailenein barınabileceği büyük çadırlarını kurarlardı. Havalar ısınmaya başlayınca yazın da obalarını toplar hayvan sürüleri ile birlikte Balıkesir Sındırgı civarlarında yaylada yazı geçirirlerdi. Daha sonra kendilerine bir köy kurmak ve yerleşik hayata geçmek isterler. En uygun yer olarak da çınarlı'nın doğusunda, dağın eteğindeki epeyce büyük, uzunlamasına olan düzlüğe mahallesi kurarlar ve mahallenin adını "çınarların altında obalar" anlamında ÇINAROBA koyarlar. Köy, Çal Dağının eteklerindedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelinler kına gecelerinde "Bindallı" giyerler. Düğünlerde "Sadıç Kavuşturma"fehmi tunahan mehmet sağdıçlar kovuştu sağdıç kovuşturma denilen bir adet uygulanır. Damat tıraşı yapılır ondan sonra konvoy halinde gelin almaya gidilir. Bayramlarda bütün gençler toplanırlar. Bu âdet haline gelmiştir. Mahallede eski ekmek fırınları vardır. Eskilerden beri hep burada ekmek ihtiyacı karşılanır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 32 km, Saruhanlı ilçesine 13 km uzaklıktadır.dağın eteğine kurulmuş bir mahalledir.dağda güzel dizayn edilmiş piknik alanları ve suni havuz vardır.çam ağaçları genellikle yaygındır.kışın kar yağdığında dağın manzarasına doyum olmaz. Mahallenin manzarası güzeldir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 486
1997 -

mahallesimüz 100 hanedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sulu tarım da yaygındır. Genellikle tütün, pamuk, domates, biber, kavun, karpuz, mısır, buğday gibi meyve ve sebzeler yetişir. Ayrıca herkesin kendi ihtiyacını karşılayabileceği kadar meyve ve sebze bahçeleri vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.mahallenin içindeki yollar parke taş döşelidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]