Çılgın Kalp

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Crazy Heart , Scott Cooper'ın yazıp yönettiği, ilk yönetmenlik denemesi olan 2009 yapımı bir Amerikan drama filmidir . Thomas Cobb'un 1987 tarihli aynı[1] uyarlanan film, genç bir gazeteciyle ( Maggie Gyllenhaal ) ilişkiye başladıktan sonra hayatını değiştirmeye çalışan köhne bir country müzik şarkıcısı-söz yazarı ( Jeff Bridges ) üzerine kuruludur.. Diğer yardımcı roller Colin Farrell, Robert Duvall ve çocuk oyuncu Jack Nation tarafından oynanır. Bridges, Farrell ve Duvall da filmde şarkı söylemiştir.

Filmin dayandığı roman, country şarkıcısı Hank Thompson'dan esinlenmiştir.[2] Çekimler 2008 yılında New Mexico'da ( Albuquerque, Española, Galisteo, Santa Fe ), Houston, Texas ve Los Angeles, California'da gerçekleşti. Filmin orijinal müziği T Bone Burnett, Stephen Bruton, Ryan Bingham ve diğerleri tarafından bestelendi.

Film beğeni topladı ve 82. Akademi Ödülleri'nde üç Akademi Ödülü'ne aday gösterildi ve iki ödül kazandı: Bridges ile En İyi Erkek Oyuncu ve Ryan Bingham ve T Bone Burnett tarafından yazılan " The Weary Kind " ile En İyi Orijinal Şarkı.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Crazy Heart. San Francisco: Harper & Row. 1987. ISBN 0-06-015803-4. 
  2. ^ "Hank Thompson: 'Crazy Heart's' real-life Bad Blake". Los Angeles Times. 2 Aralık 2009. 30 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2010.