İçeriğe atla

Çılgın Çocuklar 3: Oyun Bitti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çılgın Çocuklar 3: Oyun Bitti
Spy Kids 3-D: Game Over
Spy Kids 3-D film posteri
YönetmenRobert Rodriguez
Yapımcı
YazarRobert Rodriguez
Oyuncular
MüzikRobert Rodriguez
Görüntü yönetmeniRobert Rodriguez
KurguRobert Rodriguez
StüdyoTroublemaker Studios[1]
DağıtıcıDimension Films[1]
Çıkış tarih(ler)i25 Temmuz 2003 (2003-07-25)
Süre84 dakika[2]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
DilEnglish
Bütçe$38 milyon
Hasılat$197 milyon
Önceki filmSpy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 3-D: Oyun Bitti (İngilizce özgün adıyla: Spy Kids 3-D: Game Over) 2003 yapımı bir 3D casus aksiyon komedi macera filmi, Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams'in devamı ve Spy Kids film serisinin genel olarak üçüncü filmidir. Robert Rodriguez'in yazıp yönettiği ve ortak yapımcılığını Elizabeth Avellán'ın üstlendiği film, 25 Temmuz 2003'te Dimension Films tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi.[1]

Filmde Antonio Banderas, Carla Gugino, Alexa Vega, Daryl Sabara, Ricardo Montalbán, Holland Taylor, Mike Judge, Matt O'Leary, Emily Osment, Cheech Marin, Bobby Edner, Courtney Jines, Robert Vito, Ryan Pinkston, Danny Trejo, Alan Cumming, Tony Shalhoub ve Sylvester Stallone yer almaktadır.

Karışık eleştirilere rağmen, film 38 milyon dolarlık bir bütçeyle 197 milyon dolar hasılat elde etti.

Filmin tamamı yeşil perde ortamında çekildi. Filmin yaklaşık % 90'ı yeşil perdeydi.[3][4] Bu filmin başlangıçta Spy Kids film serisinin son filmi olması planlansa da, sonunda 2011'de dördüncü bir film olan Spy Kids: All the Time in the World çekildi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci filmdeki olaylardan 3 yıl sonra Juni Cortez, OSS'den emekli olmuş ve artık sakin bir şekilde yaşamakta, küçük bir maaşla da olsa özel dedektif olarak çalışmaktadır. Bir gün, OSS'nin eski başkanı Başkan Devlin onunla temasa geçer ve ona kız kardeşi Carmen Cortez'in yanlış giden bir görevden sonra kayıp olduğunu bildirir.

Carmen'in Oyuncakçı tarafından yakalandığını açıklayan organizasyon tarafından siber uzayda hapsedilen eski bir OSS muhbiri, o zamandan beri, rakipsiz Seviye 5'e ulaşan oyuncular aracılığıyla siber uzaydan kaçmak için kullanmayı planladığı sanal gerçeklik tabanlı bir video oyunu olan Game Over'ı yarattı. OSS'nin teknolojik ve bilgisayar bölümüne gelen Juni, yeniden biçimlendirilmiş bir Donnagon ve eşi Francesca ile tekrar bir araya gelir. Juni oyuna girmeyi, Carmen'i kurtarmayı ve kazanmak için sadece on iki saat verilen oyunu kapatmayı kabul eder. Ayrıca kız kardeşinin en son 4. katta görüldüğü konusunda bilgilendirilir.

Oyunda, Juni zorlukları zor bulur, oyunda sadece dokuz canı vardır ve başlangıçta birini kaybeder. Çizgi film benzeri bir Orta Çağ köyünde dolaşırken, kendisine Ay'a geçiş sağlayan ve onu uzaya fırlatan, ancak çoğunlukla rekabeti ortadan kaldırmak için üç beta testçisi, Francis, Arnold ve Rez bulur.

Juni Ay'a iner, sonuç olarak bir can daha kaybeder ve yardım için bir dost müttefiki getirme fırsatı elde eder. Tekerlekli sandalye kullanan ve Oyuncakçı ile kişisel bir geçmişi olan dedesi Valentin'i seçer. Valentin, kendisine robotik bir elbise veren, yürümesine ve insanüstü güç ve dayanıklılığa sahip olmasına izin veren bir güçlendirme alır. Bir kelebek tarafından dikkati dağılan Valentine, Juni'yi terk eder ve ona daha sonra yeniden bir araya geleceklerini söyler. Seviye 2'nin girişini arayan Juni, Dünya'ya ve Seviye 2'ye dönmek için Demetra adında bir kızla savaştığı bir robot savaş alanına girer. Dövüşte robotik, daha güçlü bir takım elbise alır ve Demetra ile savaşmak için devasa bir mecha'ya yerleştirilir. Bir canını daha kaybettiği 3 rauntluk mücadelede Demetra'yı yenerek Dünya'ya döner ve güç takımını tutmasına izin verilir.

Seviye 5'i geçebileceği varsayılan "The Guy" adlı bir oyuncu olduğuna inanan beta testçileriyle tekrar tanışır. Rez ikna olmaz ve Juni'yi çok sayıda farklı aracın yer aldığı bir "Mega-yarış"a davet eder ve bu onları Seviye 3'e çıkaracaktır. Juni, Valentin'in yardımıyla yarışı kazanır ve Demetra gruba katılır; o ve Juni birbirlerine karşı romantik duygular sergilerler, Juni ona ekstra canları olan bir ilaç paketi verir ve ona yasadışı bir oyun haritası verir. 3. seviyeye girdikten sonra, Arnold ve Juni birbirleriyle savaşmak zorunda kalırlar, kaybeden hemen oyunu bitirecektir. Kavga sırasında Juni neredeyse tüm canlarını kaybeder, ancak Demetra Juni ile yer değiştirir ve yenilir, görünüşe göre bir oyun biter ve Juni üzülür.

Grup, Juni'nin, grubu yöneten Toymaker tarafından serbest bırakılan Carmen'i bulduğu 4. Seviyeye gelir. Carmen, büyükbabasının yanlarında olduğunu fark eder ve Juni'ye, büyükbabalarının tekerlekli sandalye kullanmasının nedeninin Oyuncakçı olduğunu söyler. Juni, lav dolu bir vadiye giden bir haritayı takip eder. Grup, lav boyunca sörf yaparak ilerler. OSS, Oyuncakçı ve Valentin arasındaki geçmişi öğrenir.

Valentin'in intikam alabileceğinden korkan Donnagon, onların Seviye 5'e ulaşmalarını engellemeye çalışır, ancak başarısız olur, çünkü lavlara düşerler ve bunun zararsız olduğunu keşfederler ve Seviye 5'in kapısını buldukları bir mağaraya ulaşırlar. Seviye 5'in kapısının dışında, Carmen onlara sadece 5 dakikalarının kaldığını söyler. Diğer oyuncular, Carmen ve Juni'nin aldatıcı olduğunu düşünmeye başlayınca ve Rez, Juni'ye oyunu geri vermekle tehdit edince, gerçek "Guy" belirir ve kapıyı açar. Ancak, Seviye 5'in kapısı kırılınca Oyuncakçı tarafından kurulan bir bubi tuzağının parçası olarak yıldırım çarpar, bu da onun doksan dokuz canının tamamını kaybetmesine ve bir oyunu bitirmesine neden olur ve grubu onsuz ilerlemeye zorlar.

Juni ve Carmen aile üyelerini çağırır: ebeveynleri Gregorio ve Ingrid, Gregorio'nun erkek kardeşi Machete, büyükanneleri ve Felix Amca. Başa çıkamayacak kadar çok robotla mücadele eden Juni, ilk iki filmdeki karakterleri çağırarak herkesi yardım etmeye çağırır. Toymaker'ınki hariç tüm robotlar yok edilir. Valentin, Oyuncakçı'yla yüzleşir ve Oyuncakçı'yı kendisine yaptıklarından dolayı affeder ki bu, Valentin'in 30 yıldır Oyuncakçı'yı bulmaya çalıştığı şeydir. Oyuncakçı robotunu kapatır ve ailelerini kutlamak için Cortez ailesinin geri kalanına ve arkadaşlarına katılır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Spy Kids 3D: Game Over (2003)". American Film Institute. 7 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2016. 
  2. ^ "SPY KIDS 3-D GAME OVER (U)". British Board of Film Classification. 21 Temmuz 2003. 7 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2016. 
  3. ^ "Scholastic Classroom & News Magazines | Subscribe Now!". 18 Ağustos 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Indielondon.co.uk - film - Spy Kids 3-D: Game over, Robert Rodriguez Q&A". 10 Eylül 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]