Çığşar, Andırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çığşar
Ülke  Türkiye
İl Kahramanmaraş
İlçe Andırın
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0344
Posta kodu 46400
Resmî site
www.cigsar.net [1]

Çığşar, Kahramanmaraş ilinin Andırın ilçesine bağlı bir yayla mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yayla halkı, Oğuzların ( Türkmenlerin ) AVŞAR boyundan oluşmaktadır. Kış mevsiminde ulaşımın zor olması ve okul, iş olanaklarının olmaması nedeniyle köyde sürekli yerleşik nüfus bulunmamaktadır. Yaz aylarında ise köy halkı hep biraradadırlar. Bölgede geleneksel Avşar kültürü izleri görülmeye devam etmektedir.. Düğünler, bulgur çıkarmalar, ekmek yapmalar vAvşar Türkmenleri geleneğini yansıtmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

OĞUZ AVŞAR TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

1780 m rakıma sahip yaylada, geniş ve yüksek kaya kütlelerinden oluşan Deli Höbek ve Harmankaya gibitepelerin yanı sıra, dağdan öte şifalı suyu olduğuna inanılan pınarı ve zirvesindeki üç ermişe ait olduğuna inanılan mezarlarıyla kutsal bir kimliği olan Ağca Dağ (Işık Dağı) da bulunmaktadır. Yaylanın bitki örtüsü yoğun olarak kızılçam, ardıç, ladin, ve sedir ağaçlarından oluşmaktadır. Yayla Kahramanmaraş iline 130 km, Andırın ilçesine 32 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri (ev sayısı)
2010 260
2007 154
2000 121
1997 -

Toros dağlarında yüksek rakımda olması nedeniyle ne karasal ne de Akdeniz iklimi özelliklerini taşır; Kışları bol kar yağışlı, yazları sıcak geçer.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi kiraz yetiştiriciliğine dayalıdır. Köy bu yönüyle Çevre köylerdeki insanlara da iş imkânı sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallenin yazlık nüfusu yaklaşık 1000 kişiyi bulmasına rağmen mahallede sağlık evi bulunmamaktadır.2 adet market, fırın ve cami vardır. Köy yolunun stabilize olmasından dolayı mahallenin geçim kaynağı olan ve Türkiye ekonomisine ciddi bir gelir getiren kiraz maalesef yeterince pazarlanamamaktadır.

Köy yolunun asfalt olması için gereken çabalar sarfedilmesine rağmen maalesef yerel yönetimler tarafından Çiğşar mahallesinin ulaşımı ciddiye alınmamış olup bu konuda yıllardır girişimde bulunulmamıştır.

Köy içindeki ana yolda yaklaşık 100 metre yol köylünün topladdığı para ve yine köylünün işçiliğiyle beton yapılmıştır.

Çiğşar mahallesinin altyapısı köy halkının maddi desteği ve işçiliğiyle yapılmış olup devletin katkısı bulunmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]