Çürüğüm, Askerim, Reddediyorum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çürüğüm, Askerim, Reddediyorum
Yönetmen Aydın Öztek
Yapımcı Galatasaray Üniversitesi
Senarist Aydın Öztek
Görüntü yönetmeni Övünç Angun
Cinsi Belgesel
Türü Dram
Renk 35 mm, Renkli
Yapım yılı 2009
Çıkış tarih(ler)i 2009 (2009)
Süre 29 dakika
Ülke Türkiye Türkiye
Dil Türkçe

Çürüğüm, Askerim, Reddediyorum, yönetmenliğini ve senaristliğini Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Aydın Öztek'in yaptığı dram türündeki eşcinsellik temalı Türk belgesel filmi.[1] Türk Silahlı Kuvvetleri'nin eşcinselliğe karşı homofobik bakış açısını, eşcinsel perspektifinden irdeliyor.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşcinselliğin ordu tarafından "hastalık" olarak görülmesi, eşcinsellerin bu durumu değerlendirip askerlik hizmeti için çürük raporu almaları veya sosyal şartlar gereği almaktan çekinip askerlik yapmaları ya da vicdani retçi olmaları, ordunun eşcinselliğe, eşcinsellerin askerliğe olan bakış açısı konu edinilmiştir.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

TÜRSAK ve dönemin Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli belgeselde ayrıca "askerliğe elverişsiz belgesi" (çürük belgesi) almak için eşcinsellere fotoğraf ile erkek erkeğe seks yaptığı resimleri çekme şartının Türk Silahlı Kuvvetleri'nde zorunlu tutulması realist bir gözlem eleştirilmiştir.[2]

Kazandığı ödüller ve adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Film gösterime girmeden önce TÜRSAK tarafından 2008'de düzenlenen "Geleceğin Sineması" adlı festivalde finalist olarak yarışmış,[3] 16. Altın Koza Film Festivali'nde "Belgesel Dalı"nda finalde ve 44. Antalya Film Festivali'nde "En İyi Belgesel" kategorisinde yarışmıştır.

Gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde gösterilen[4] belgesel film 2012 yılında İf İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gösterilmiştir.[5]

Katılımcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "'Çürüğüm Askerim Reddediyorum' Belgesel Gösterimi". SavaşKarşıtları.org. 22 Mayıs 2009. 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
  2. ^ "Kendisi komada filmi festivalde". En Son Haber. 9 Ekim 2010. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
  3. ^ "Geleceğin Sineması". Beyaz Perde. 8 Aralık 2008. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
  4. ^ "!f Etkinlikleri Çürüğüm, Askerim, Reddediyorum". !f İstanbul. 22 Şubat 2012. 11 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
  5. ^ "Üniversite öğrencisi Aydın Öztek'in "Çürüğüm, Askerim, Reddediyorum" adlı belgeseli, Antalya Film Festivali'nde yarışmaya hak kazandı ancak kendisi komalık oldu". TGRT Haber. 9 Eylül 2009. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]