Ångerman Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ångerman Nehri veya Ångermanälven, 490 km'lik uzunluğuyla İsveç'in en uzun nehirlerinden biridir. 485 m³/s'lik akış hızına sahip olan nehir, 31.860 km²'lik bir alanı akaçlar. Nehir, İsveç'in orta kuşağında dağlık bir bölgeden doğar ve doğuya yönelerek Baltık Denizi'ne dökülür. Döküldüğü deltada Kramfors adlı şehir kuruludur. Nehir, geçtiği Laponya, Jämtland ve adını aldığı Ångermanland eyaletlerinde ekonomik ve tarımsal hayatta önemli rol oynar. Vojmån, Fjällsjö ve Fax nehirleri, bu nehrin en büyük ana kollarıdır.

Angerman Nehri
Angerman nehrinden bir görüntü
Angerman nehrinden bir görüntü
Havza ülkeleri 318.640 km2 (123.030 sq mi)[1]
Ağız Bothnia Körfezi
Uzunluk 460 km (290 mi)[2]

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim daha önce Ångermann veya Angermann olarak yazılmıştır.[3] Adı, "derin fiyort" anlamına gelen ve Norveç'te yer adlarında olduğu gibi ve Norrland sahili boyunca yer adlarında "ånger" olarak görünen Eski İskandinav öfkesinden türemiştir.[4]

Akış[değiştir | kaynağı değiştir]

İsveç'in Lapland eyaletinin Güney kesimlerindeki İskandinav dağ silsilesinde başlar. Daha sonra, adı ondan türetilen Ångermanland eyaletinde iktidarda artan Jämtland'dan geçiyor. Vojmån, Fjällsjö ve Fax ana kollarıdır. Bir iç çatallanma Melek Nehri içerir. Denizden yaklaşık 50 mil (80 km) gezilebilir.[3] Son 30 kilometre (20 mil) boyunca (Haritadaki Solleftea notundan sonra), Ådalen olarak bilinen doğal bir vadiden akar. Angerman daha sonra Kramfors kasabası yakınlarındaki Baltık Denizi Bothnia Körfezi'ne boşaltılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ SMHI (2010).
  2. ^ NE (2010).
  3. ^ a b EB (1878).
  4. ^ SV (2016).