Ásmundur Sveinsson

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ásmundur Sveinsson (20 Mayıs 1893, Kolsstadir, Batı İzlanda - 9 Aralık 1982, Reykjavik), İzlandalı heykeltıraş.

1915 yılında Ásmundur Reykjavík'e taşındı ve İzlanda Teknik Okulu'na yazıldı. Orada, heykeltıraş Ríkarður Jónsson yönetiminde çıraklık eğitimi aldı. 1919'da Kopenhag, oradan Stokholm'e, Güzel Sanatlar Akademisi'nde heykeltıraş Carl Milles'le altı sene eğitim görmek üzere taşındı. 1924'te heykeltıraş Gunnfríður Jónsdóttir'le evlendi. Eşiyle boşandıktan sonra İngrid adında bir kadınla evlendi ve ondan iki çocuğu oldu. Akademi'den mezun olduktan sonra Ásmundur Paris'e eğitimine devam etmek için taşındı ve orada heykeltıraş Charles Despiau'yla çalıştı.

Ásmundur 1929'da İzlanda'ya dönerdönmez soyut, figüratif çalışmalar yapmaya başladı. Temaları daha çok çalışan kadın ve erkeklerdi - The Blacksmith, The Washer Women ve The Water Carrier eserlerinde olduğu gibi.

1940'larda başlangıç noktası insan ve hayvanlar olan Ásmundur'un çalışmaları 1950'lere gelindiğinde farklılık gösterdi ve formları neredeyse soyut hâli aldı.

Modern sanat heykeltıraşlığındaki temel prensiplerden biri sanatın sadece belli bir zümre tarafından anlaşılıp, belli bir zümreye ait olmaması gerektiğidir. Ásmundur yapıtlarını bu nedenle herkesin ulaşabileceği yerlerde, hayatın içinde sergilemeyi tercih ediyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]