%1 kuralı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İnternet kültüründe, %1 kuralı, sanal bir toplulukta insanların çoğunun katılımcı değil seyirci (uzaktan izleyen, pusucu(lurker)) olacağını belirten bir teoridir. Bu söylem, çoğu zaman, adaletsiz katılımın daha yumuşak söylenişi olarak kullanılır.

%1 kuralı, sanal alemde var olan içeriği yaratan insanların sayısının, bu içeriğe ulaşan tüm insanların sayısının sadece %1'i (veya daha azı) olduğunu belirten, teorik bir kavramdır. Misal, bir foruma yazı gönderen her bir kişi için, bu forumu takip eden, fakat foruma yazı göndermeyen en az diğer 99 kişi vardır. Bu ifade, Ben McConnell ve Jackie Huba isimli yazar ve günlükçüler tarafından yaratılmıştır.

Buradaki gerçek yüzde, duruma bağlı olarak değişebilir. Mesela, eğer bir forum, kayıt için, içerik gönderme önkoşulu istiyorsa, %1 kuralı, yüzde birden fazla olarak karşımıza çıkabilir.

Bu kural, bilgi bilimlerinde bilinen benzer kurallarla karşılaştırılabilir, örneğin, Pareto İlkesi olarak bilinen 80/20 kuralı derki etkinlik nasıl tanımlanırsa tanımlansın, bir grupta 80%'lik etkinliği, bu grubun %20'si oluşturacaktır. Bu Zipf yasası olarak da bilinir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]