Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Hande Yener Harbiye 2015 - 2.JPG
"Apayrı", Türk şarkıcı Hande Yener'in dördüncü stüdyo albümüdür. 6 Ocak 2006'da Erol Köse Production tarafından yayımlandı. İlk albümleriyle dinleyicilerinin ve müzik yazarlarının aklında kendisine ait bir müzik tarzı oluşturan şarkıcı, üçüncü albümü Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor'un (2004) ardından mevcut işlerini sorgulayarak müzikal anlamda çeşitli huzursuzluklar yaşadı. Şarkılarıyla ilgili yaşadığı memnuniyetsizlik önceki işlerinden farklı bir söz ve müzik tarzına yönelmesine yol açtı. Daha önce birkaç şarkıda çalıştığı Erdem Kınay ve Mete Özgencil ile bu albümünün büyük bir kısmını hazırladı ve bu müzisyenler albümün gelişiminde belirgin bir rol oynadı. Genel anlamda bir dans-pop ve house albümü olan Apayrı'da şarkıdan şarkıya farklılık gösteren funk, R&B, rock ve synthpop gibi çeşitli tarzlar yer aldı. 1980'lerde ABD ve Avrupa'da popüler olan dans müziği tarzlarından ilham alan çalışma özellikle de Madonna, Kylie Minogue ve Robbie Williams'ın müziklerinin etkisinde hazırlandı. (Devamı...)
Flag of Fiji.svg
Fiji, Norveç'in Lillehammer şehrinde düzenlenen 1994 Kış Olimpiyatları'na, kayaklı koşuda bir sporcuyla katıldı. İlk kez 1988 Kış Olimpiyatları'nda temsil edilen ülke, Kış Olimpiyatları tarihindeki ikinci katılımını gerçekleştirdi. Daha önceki hiçbir etkinlikte madalya kazanamayan Fijili sporcular, bu oyunlarda da madalya kazanamadı. Erkekler 10 km klasik kategorisinde yarışan Rusiate Rogoyawa, 38:30.7'lik derecesiyle yarışmayı 88. yani sonuncu sırada tamamladı. Fiji'nin Olimpiyat Oyunları tarihindeki ilk katılımı; Melbourne, Avustralya'da düzenlenen 1956 Yaz Olimpiyatları'nda gerçekleşti. 1988 Kış Olimpiyatları, Fiji'nin katıldığı ilk Kış Olimpiyat Oyunları oldu ve buradaki tek sporcusu da madalya kazanamadı. Ülkenin, Norveç'in Lillehammer şehrinde düzenlenen 1994 Kış Olimpiyatları'na gönderdiği tek sporcu, kayaklı koşuda yarışan Rusiate Rogoyawa'ydı. Rogoyawa ayrıca, Lysgårdsbakken'de gerçekleştirilen açılış töreninde Fiji kafilesinde ülke bayrağını taşıyan isimdi. (Devamı...)
  • Olympia
    Olympia tablosu 1865 yılında Paris Salonu'nda sergilenirken salon yönetimi tabloyu saldırı ihtimaline karşı koruma altında tutmak zorunda kalmıştır.
  • Web tarayıcısı Mozilla Firefox'un 3.0 sürümü, piyasaya sürüldüğü 17 Haziran 2008 günü, 24 saatte 8 milyondan fazla indirilerek dönemin bir günde en çok indirilen yazılım rekorunu kırmıştır.
  • Albanya'ya yerleşen Yahudiler nedeniyle Hazar Kağanlığı Yahudiliği devlet dini olarak seçmiştir.
  • Soğuk Savaş yıllarında ABD halkını nükleer saldırılara karşı eğitmek amaçlı hazırlanmış Duck and Cover, bir atom bombası patlamasında yere yatıp siper almayı öğütler.
  • Arama motoru Google'ın adı "googol" sözcüğünün yanlış yazımı sonucunda ortaya çıkmıştır.
Gnome-applications-science.svg

Herkesi "Kimyagerler listesindeki eksik maddelerin oluşturulması" konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!

8 AğustosAfganistan'da Bağımsızlık Günü

RichardNixoncrop.jpg

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Palacio Postal, México D.F., México, 2013-10-16, DD 59.JPG
Meksiko, Meksika'daki Posta Sarayı'nın giriş salonunu örten cam çatının içeriden görünümü (Ekim 2013)

Üreten: Diego Celso