Zeliha Sunal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Zeliha Sunal
Doğum 29 haziran 1962 Bursa, Türkiye
Tarzlar Pop müzik
Meslekler Müzisyen yorumcu
Çalgılar guitar
Etkin yılları 1980-
Plak şirketi TMC Müzik (2010-)
Resmî sitesi Zelihasunal.com

Zeliha Sunal 29 haziran 1962 Bursa), Türk pop müzik şarkıcısı.

Mikrofonla ilk olarak TRT İzmir radyosu " Çocuk saati " programında tanıştı. Dönemin halk eğitim merkezlerinde aldığı gitar dersleri ile gitar çalmaya başladı. Öğretmen Okulunda okurken kurduğu orkestra ile, liseler arası birçok müzik yarışmasına katıldı ve derece aldı. Uzunca bir süre amatör gruplarda gitar çalıp şarkı söyleyen Zeliha Sunal profesyonel müzik çalışmasının ilk basamağı olan İzmir'de 5 yıl kendi orkestrası ile çalıştı. 1988 yılında Grup Angora orkestrasıyla çalışmak üzere Ankara'ya gitti.

1988 -1992 yılları arasında birçok ülke devlet başkanının ağırlandığı devlet organizasyonlarında sahne aldı. TRT Ankara Televizyonunun hazırladığı Tele Tatil, Pazardan Pazara, 24`e Doğru adlı canlı hazırlanan ve yayınlanan programlarda müzik yaptı. TRT Ankara Radyosu " Hafta sonu " programında orkestra solistliği yaptı. 1993 yılında yaşamında ciddi bir değişiklik yaparak İstanbul'a yerleşti. Kanal D ve HBB Televizyonlarının müzik eğlence programlarında orkestra solistliği yaptı. TRT Televizyonu tarafından yayınlanan "Gece kahvesi " adlı programda kendi orkestrası Grup Çağrışa ile birlikte çalıştı. TRT İzmir Televizyonunun hazırladığı " Hafta Sonu " programında sunucu ve solist olarak yer aldı.

TRT 2 de trafik konulu bir programın sunuculuğunu yaptı. TV 8 de yayınlanan " Zeliha ile Her Telden Her Dilden " adlı programın yapımcılığını sunuculuğunu ve solistliğini yaptı. 2009 yılında Flash TV'de "Sihirli Dolap" adlı programı hazırladı ve sundu. 2010 yılında Kıbrıs Yıldızı Şarkı Yarışması'nda müzik direktörlüğü ve jüri üyeliği yaptı. Müyorbir Yönetiminde Denetleme kurulu Başkanı ve Magazinkolik.com sitesinde müzik yazarıdır.


Oyunculuk[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İlişkiler, ATV
  • Fırtınalar, Star TV
  • Korkusuzlar, 2007 ATV
  • Vesaire Vesaire, 2008 Sinema Filmi

Yarışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eurovision, TRT Altın Anten, Altın Güvercin, Onno Tunç, İzmir Şarkı yarışması, Eurovision Türkiye finalleri, Kahire Şarkı Yarışması, Uluslararası Free Song Festivali.Varna Discovery Şarkı yarışması.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • TRT Altın Anten yarışması derece,Discovery, Uluslararası Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi başarıyla temsil edip en iyi şarkı ve Fidof özel ödülü,8.Uluslararası Kahire Şarkı yarışmasında 4. lük ödülü,Ekim 2004 te Almaata'da gerçekleştirilen İstanbul günlerinde Türkiye'yi temsil etti.
  • Bulgaristan Discovery Uluslararası Şarkı Yarışması'nda en iyi şarkı ve Fidof özel ödülü.
  • 8.Uluslararası Kahire Şarkı yarışmasında 4.lük ödülü.
  • 2006 Uluslararası Kırgızistan Free Song Festival'inde Dünya 2.si.

Temmuz 2006 da Hurghada'da gerçekleştirilen Uluslar arası Free Song Festival'inde Dünya 2. si olmuştur.

Uluslararası konserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa, Amerika, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Rodos, Kıbrıs, St. Petersburg, Bakü, Bişkek, Bulgaristan, Mısır, Rusya

Konserler[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kent Orkestrası, Ankara Büyük Şehir Belediyesi Kent orkestrası, TRT Hafif Müzik ve Jazz Orkestrası ve Grup Çağrışa adlı orkestra ile konserler Verdi.Halen Z/Project adlı Orkestra ile çalışmakta.

Parkorman'ın Herıld Yani. Jazzy dokunuşlar, Bakbirvarmış bir yokmuş, Her telden her dilden 1-2-3, İstanbul şarkıları.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]