Zamanda Yolculuk (film, 2002)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
The Time Machine
Yönetmen Simon Wells
Yapımcı Walter F Parkes
David Valdes
Senarist HG Wells (roman)
David Duncan (önceki senaryo)
John Logan (senaryo)
Oyuncular Guy Pearce
Samantha Mumba
Mark Addy
Sienna Guillory
Phyllida Law
Alan Young
Omero Mumba
Yancey Arias
ile Orlando Jones
ve Jeremy Irons
Müzik Klaus Badelt
Kurgu Wayne Wahrman
Dağıtıcı DreamWorks (USA)
Warner Bros
Cinsi Sinema filmi
Türü Macera, Korku, bilimkurgu
Renk Renkli
Yapım yılı 2002, ABD
Çıkış tarih(ler)i 3 Mart 2002
Süre 96 dk.
Dil İngilizce
Bütçe 80.000.000 dolar

Zamanda yolculuk (Time Machine) İnsanoğlunun en büyük fantezilerinden birisi olan zamanda yolculuk düşü bir kez daha sinemada. “Zaman Tüneli” (Time Machine)’nin yönetmenliğini Simon Wells gerçekleştirmiş. Korku-bilimkurgu türündeki filmde; Guy Pearce, Samantha Mumba, Omero Mumba ve Jeremy Irons önemli rollerde.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilim adamı ve mucit Alexander Hartdegen (Guy Pearce) zamanın da bir boyut olarak diğer üç boyuttan farksız olduğunu ve bu boyutta da aynı diğer boyutlarda olduğu gibi yolculuk yapılabileceğine inanmaktadır. Bu arada sevgilisi bir kazada ölür. Hartdegen adeta yıkılır. Bu olay üzerine zaman yolculuğunu yapma isteği içinde daha da artar. Zamanda yolculuk yapıp geçmişi değiştirmeyi kafasına koymuştur. Eğer geçmişte birkaç dakika öncesine dönerse ölen sevgilisini kurtarabilecektir. Nitekim öyle olur. Hartdegen yaptığı zaman makinasıyla birkaç dakika öncesine dönebilmiş ve gerçekleşecek olan kazadan sevgilisini kurtarmıştır fakat hemen ardından birkaç dakika sonra sevgilisi benzeri bir kaza gözleri önünde tekrar ölür.

Bunun üzerine Hartdegen yine geçmişe döner ve yine sevgilisini kurtarır ama başka bir kazada tekrar ölmesine engel olamaz. Defalarca geçmişte birkaç dakika öncesine dönen Hartdegen sevgilisinin defalarca başka çeşit kazalarda ölmesine mani olamaz ve artık bunun kaderi olduğunu anlar.

Hartdegen bu trajik olaydan sonra İnsanoğlunun gelişimini görmek istemektedir fakat bir yanlışlık sonucu zamanda 800 bin yıl ileri gider. Fakat bu gelecekde hiçbir şey beklediği gibi değildir. Geçen binyıllar boyunca insanoğlu iki ayrı canlıya evrimleşmiştir. Hartdegen insan nesline yardım edebilmek için elinden geleni ardına koymayacaktır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]