Yukarıdüğer, Dörtdivan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yukarıdüğer
—  Köy  —
Bolu in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Bolu
İlçe Dörtdivan
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 338
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 374
İl plaka kodu 14
Posta kodu 14910
İnternet sitesi: [2]

Yukarıdüğer, Bolu ilinin Dörtdivan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe ; Bolu'nun en iyi köylerinden biridir birçok türve vs bulunmaktatır. Tarihçesi hakkında belgelere dayalı kesin bilgiler olmamakla beraber Türkmen köyü olduğu Döğer isminin Düğer olarak değişmeye uğraması ile anlaşılmaktadır. Köyün ismi Düğer kardeşlerden geldiği tahmin edilmektedir. Bu kardeşlerden birisinin Yukarıdüğerköyünün mevkisine diğerinin ise komşu köy olan Aşağıdüğer köyünün bulunduğu alana yerleşmesi sonucunda köyler bugüne gelmiştir. Daha önceleri köy halkı "Kadılar Mahallesi" olarak bilinen Dörtdivanın güney kesiminde yerleşmiştir. Burada olan arazilerin büyük bölümü Yukarıdüğer ve Aşağıdüğer köyüne aittir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi olarak Dünyaca ünlü kabakları ile tanınmakta olup, gezi ve misafirlik amaçlı yolu düşenlere köyün leziz kabak tatlısını ve kabaklı gözleme tatmaları tavsiye edilir. Özellikle höşmerim tatlısı köyün geleneksel ağız tadları arasında bulunmaktadır. Ayrıca sabah kahvaltılarında yoğurt kızartması, ve keş (yoğurttan yapılan kalıp şeklinde yiyecek) önemli ağız tadı olarak tavsiye edilir.

Köy halkı atalarından aldığı kültüre bağlı olarak örf ve adetlerini yaşatmaktadır. Mübarek dini bayramlarımız Ramazan ve Kurban bayram namazları kardeş köy olan Aşağı Düğer Köyü Camii’nde kılınır. Bayramlaşmalar yapılır, namazdan çıkan halk bayram odalarında misafir edilir, sohbetler yapılır, yemekler yenir. Ertesi gün bizim köy de Aşağıdüğerli köy halkını ağırlar. Ölüm, düğün vb. olaylarda acı ve sevinç birlikte paylaşılmaktadır. Yine eski geleneklerden olan; baharı karşılama (AK-YEL) adı altında köy mezarlığında topluca dualar edilir.

Köyde yaşayanlar birbirine lakaplarıyla hitap etmektedirler.

Bu lakaplardan bazıları ise şöyledir.

ALBAYRAK'lar (Zilfiler)

Darit
Hamitler
Çölcü
Keten
Kocabacak
Hesingil
Emekli
Çavuş
Bacacı
Eğitmen
Zarar
Lord
Paşa
Kuş
Baddaşi
Konuk
Badilli
Karaoğlan
Tokur
Gozur
Perili
Dıldıl
Okumuş
Karabacak

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolu iline 48 km, Dörtdivan ilçesine 6 km uzaklıktadır. Köyün içinde geçen "Kocasu" köyün sulama ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır.

Dörtdivan ilçesinin güney kısmında olan son köyüdür. Civr köylerin yayla ve aladağlarına geçmek için Yukarrıdüğerköyünden geçmek gerekmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.İç Anadolu Bölgesine yakınlığı nedeniyle karasal iklim etkileride görülmekte olup, iki iklim arası geçiş bölgesindedir. Kış aylarında kar yağışı etkili olmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 265
2000 338
1997 270

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda tavuk çiftliği sayısı atmış olup kesimlik tavuk üretiminde büyük geliştirme göstermiştir. Tarımda yetiştirilen ürünler buğday,arpa ve patatestir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

2014 - RAHMİ ASLANDOĞDU
2009 - BAYRAM BAŞARAN
2004 - BAYRAM BAŞARAN
1999 - BAYRAM BAŞARAN
1994 - SALİH ERÖZ
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Öğrenciler taşımalı eğitimle Dörtdivan ilçesi Kargıbayramlar mahallesinde bulunan Cumhuriyet ilköğretim okulunda eğitim görmektedirler. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köyün içindeki yolları Köy-Des projesinden gelen destekle ve köy halkının imece usulü yardımlaşmasıyla Arnavut Kaldırımı taşlarla döşenmiştir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde uğrak mekanları "Ali Hocanın Evin Önü", " Lord Bakkal", "Körükönü" dür.

Yaylaları ile ünlü olup, piknik amaçlı gezilerde görülmesi gereken yerlere "Saçlık Kayası", "Hacı Mehmet Konağı, "Ardöz","Samayıl", "Balaban Deresi" tavsiye edilmektedir.

Köy nüfusu tarımla uğraşmakta olup, son zamanlarda Bolu,Ankara, İstanbul şehirlerine büyük oranda göç vermiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]