Yukarı Homurlu, Kırşehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yukarı Homurlu
—  Köy  —
Kırşehir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Kırşehir
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 260
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 386
İl plaka kodu 40
Posta kodu 76000
İnternet sitesi: [2]

Yukarı Homurlu Köyü, Kırşehir ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Yukarı Homurlu Köyü yakınlarında Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen Üç Ayak Klisesi vardır. Yukarı Homurlu, çevre köylere nazaran, su şebekesi, doğrudan uydu bağlantılı telefon sistemi ve daha çok yeşil bitki örtüsüyle dikkat çeker.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1071 Malazgirt savaşı sonucu katılmış olduğu Süleyman Şahin ordusu ile Anadoluya gelerek Konya da Selçuklu devletini kurduğu sıralarda Homurlu aşireti Anadolunun güney kesimini takip ederek Halep üzerinden Adanaya gelmiştir. Tarsus da bir süre kaldıktan sonra buradan göç edip bügünkü Niğde Ulukışlaya gelmişlerdir. Ulukışlada rivayetlere göre çeyrek asır kaldıktan sonra 13 asırın ortalarında şimdiki yerleşim yeri olan Aşağı Homurlu manı özüne yerleşmişlerdir.

İlk zamanlar ismi Homurlu Ulukışla olarak devam etmiş ancak beş asır gibi bir zaman sonra Ulukışla ismi kaldırılarak Aşağı Homurlu ismiyle devam etmiştir.

Aşağı Homurlu yörenin en eski yerleşim alanıdır. Aşağı Homurlu'dan bölünen ve 5 km güneyine yerleşen köyümüz YukariHomurlu ismini almistir. AsagiHomurlu'dan ne zaman bölündügü bilinmemektedir.

Yapılan araştırmalarda homurlu halkının cins yarış ve savaş atları yetiştirdiği bilinmektedir

Homurlu aşiretinde Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde çok sayıda din Adamları yetiştirildiği bilinmektedir. Bunlardan bazıları Molla Musa, Molla Mehmet, Fettah Hoca, Ali Hoca, Talaz Hoca, Tahva Hoca ve Kamil Hoca gibi din adamlarının yetiştirildiği bilinmektedir.

Bu bilgiler tarih ve yapılan araştırmalarca da desteklenmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırşehir'in merkezine 45 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Son yıllarda tarım alanlarının verimsizliği nedeniyle büyük şehirlere göç oranı artmıştır. Okur yazar oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 676
1997 584

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve dayalıdır. Yöre insanları tarımla ve büyükbaş hayvancılıkla geçimini sağlamakla beraber gençleri genellikle inşaat sektöründe çalışmaktadırlar. Gençler işsizlik nedeniyle Ankara ve yurt dışında (Rusya, Ukrayna, Moldova, Türkmenistan...) potansiyel göstermişlerdir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Muhtari: Nurettin Bent

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bir camî, sağlık ocağı (pasif durumda) ve ilköğretim okulu vardır. Ankara, Keçiören'de faaliyet gösteren bir Dernek ve Gençlik Klübü vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ama PTT acentesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]