Yeniyurt, Kaynaşlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yeniyurt köyü
—  Köy  —
Düzce in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Düzce
İlçe Kaynaşlı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 555
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 380
İl plaka kodu 81
Posta kodu 81900
İnternet sitesi: [2]

Yeniyurt köyü, Düzce ilinin Kaynaşlı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüz halkı Osmanlı Rus savaşı (1877-1878) yıllarında, Çepni diyarı Trabzon İli Beşikdüzü, Akçaabat, Şalpazarı, Of ilçelerinden göç eden aileler tarafından kurulmuştur. Kuruluş Adı Sığırlık ( kayıtlarda yanlışlıkla sığırcık yerine sığırlık yazılmıştır)tır. Kuruluş yıllarında Merkez, Oflu, Karaburun, Tütek Yatak mahalleleri vardır. 1980 li yıllardan sonra ilk Oflu, sonra Karaburun Mahalleleri Muhtarlık seçimlerini kazanamdıkları için köyden ayrılmış ve köy olmuşlardır. Köyden göç önce Düzcenin Ballıca köyüne, Kaynaşlıya, sonra Yurtdışına (Almanya, Avusturya) ve daha sonra ulaşım, eğitimdeki sıkıntılar nedeniyle Bolu Merkeze, Kaynaşlıya başlamış, Nüfusu ikibinlerden beşyüzlere kadar gerilemiştir. Bu duruma köyün yollarının Asfalt olmamasıda büyük katkı sağlamıştır.

Bu aileler Ayvazlar, İlhanlar, Kulaçoğulları, İbiloğulları ve Molla Ali Oğulları aileleridir. Molla Ali Oğulları Mehdioğulları ve Mehtulu adlarıyla da anılır, aile daha sonra soyadı kanunuyla Mutlu soyadını almıştır.

Köy halkı tamamen aynı yöreden gelmiştir. Oğuz Boyunun 21. Kolu olan Çepni Boyundandır. Çepni boyu özelliklerini, geleneklerini ve töresini köy halkı halen korumaktadır.

Köy halkının yaylacılık geleneği devam etmektedir. Yaylaları Bolu sınırında Abant Gölü yolundan (4 km) kolayca ulaşılabilecek Kütüklü yaylası ve sırasında oluşturulan diğer yaylalardır. Karadeniz geleneklerinin tamamen yaşadığı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Kültürel yapısı köklerini korumaktadır. Tipik Karadeniz kültürüne sahiptir. Düğünleri kemençesiz, horonsuz,... olmaz. Yayla kültürü geçmişteki cıvıltısını kaybetsede sürdürülmektedir. Köyün Yemekleride Kemençesi Horonu gibi tipik Karadeniz kültüründen kaynaklanan, Pancar çorbası (kara lahana yemeği),Biber Dolması, Lahana ve Üzüm yaprağı sarması, Bişi (yufkalı börek), Mısır Ekmeği, kurucu sülalelerle eşleşmiş-anılan Hoşmak, Isırgan, Helle,... gibi yemeklerdir.

Politika[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde çok partili dönem 1946 dan 1980 li yıllara kadar CHP ağırlıklı bir yapıya sahiptir. 1983 te ANAP ve sonrasında da genel Türkiye yansımasına bürünerek Muhafazakar Partiler öne çıkar olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Düzce iline 40 km, Kaynaşlı ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 555
1997 636

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılığa ve Ormancılığa dayalıdır. 1970 li yıllarda Kurulan Orman Ürünleri İşleme Fabrikası kısa dönemler işletildikten sonra ilgisizlikten atıl duruma düşmüştür. Köyde bulunan Atölyelerde üretilen Yemek Sofrası, oyuncak Beşikler, Şimşir Kaşıklar ünlüdür.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - HÜSNÜ YÜKSEL
2004 - KASIM İLHAN
1999 - KASIM İLHAN
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yeri Köyün kurucu ailelerinden AYVAZ ailesinin bağışıyladığı yerde yapılmıştır ama atıl kaldıgından, kadrosuzluktan kullanılmıyor. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye halkımızın ve dışardan gelen desteklerle 2katlı yeni cami yapılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]