Yeniyapan, Hacıbektaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Yeniyapan
—  Köy  —
Nevşehir
Nevşehir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Nevşehir
İlçe Hacıbektaş
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 116
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 384
İl plaka kodu 50
Posta kodu 50500
İnternet sitesi: [2]

Yeniyapan, Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahmini olarak köyün 170 yıl önce kurulduğu tahmin edilmektedir .Kimi rivayetlere göre Köroğlu zamanına kadar dayanıyor . Köye ilk gelenler Bozok Türklerinden Bozokbaşı ailesidir.Daha sonra "bozukbaş" diye namlanmıştır. Soy isim kanununa istinaden ŞAHAN soyadı alınmıştır. Zamanında bölgede sözü geçen köy ağalarından kaçanlar bu köye sığınmış o zamanki büyükler onlara kucak açmıştır . Köy bu şekilde genişlemiştir . 50 yıl öncesine kadar küçük baş hayvancıkla geçinirlerdi . Özellikle hayvanlar arasında köpek ve ata çok değer verirlerdi . . 1970 li yıllardan yurtdışına bir iki kısının çıkması ile yurt dışı macerası başladığı Zaman köyden yurt dışına çıkan kişi sayısı artmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kendine has gelenek, göreneği ve kendine özel herhangi bir yemeği yoktur . 70 li yıllardan itibaren köyümüzün eğitim seviyesi yükselmeye başlamıştır köyümüz ün nüfusu 1985 yılından sürekli göç vermeye başlamış olup nüfus kış aylarında daha az yaz aylarında biraz yükselmektedir. köyümüzde Gök höyük ve Yalnızağıl mevkilerinde daha önce yaşamış medeniyetlere ait kalıntılara rastlanıldığı söylenmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevşehir iline 56 km, Hacıbektaş ilçesine 11 km Kayseri iline 96 km Kırşehir'e 35 km dir

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 106
2000 116
1997 116

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır, hayvancılık ise yok denecek durumdadır, kümes hayvanı dışında hiç bir şey bulamazsınız, köy halkı emekli olduğundan belli bir miktar aylık almakta tarımdan gelen para ile de geçimi temin etmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, bir ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci olmadığı için okul kapalı durumda, şu anda ise köy camisi imamının ikameti olarak kullanılmaktadır, köyde sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyde herhangi bir ulaşım sorunu bulunmamakta su şebekesi vardır olup Kayseri-Ankara karayolu üzerinde olmasından dolayı ulaşımdan herhangi bir zorluk çekilmemektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]