Yeniyapan, Hacıbektaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Yeniyapan
—  Köy  —
Nevşehir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Nevşehir
İlçe Hacıbektaş
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 116
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 384
İl plaka kodu 50
Posta kodu 50500
İnternet sitesi: [2]

Yeniyapan, Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Burada herşeyi bilen biri varmış gibi bir hava oluşturulmasın. Seyfe soyadı varsa yani eksik olan birşey varsa eklensin. Bizler bütün soyadları yazdık. Ancak fitne fesatlar devreye girip siliyorlar. Bu konuda yapılacak birşey yok. Böyle bir eksiklik görülürse eksik olan yazılır. Mevcut yazılanlarla oynamak birilerine suç atmak ayıptır. Köyde neden birlik ve beraberliğin olmadığıda ortadadır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------- Ayıp mevcut yazılanlarla oynamak değil, asıl ayıp burada yazılanları doğru gibi göstermektir, kocaman (Seyfe ailesinin) ve çok şükür hiç bir kötü olayı çıkmamış bir ailenin ferdi olmak gururu bana yeter, yoksa buradaki gibi köyü kendi kurmuş gibi göstererek kendi gururunu okşayan insanların yazdıkları benim için çokta gerekli değil...///-


Yeniyapan Köyü tahmini olarak 170 yıl önce (1845'lerde) kurulduğu rivayet edilmektedir. Kimi rivayetlere göre Köroğlu zamanına kadar dayandığı söylenmektedir. Köy aynı zamanda geçmişte kervan geçişlerinin de güzergahı olduğundan çok eskiden jandarma karakolu bulunmakta idi. Günümüzde bu jandarma noktası yıkılmıştır.

Karacakurt aşiretinden insanları barındıran köy, önceleri Kırşehir'in Mucur ilçesine bağlıyken, daha sonraları Kırşehir'in ilçe yapılması üzerine Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine bağlanmıştır.

Köye ilk gelenler Bozok Türklerinden Bozokbaşı ailesidir.Daha sonra "bozukbaş" diye namlanmıştır. Soy isim kanununa istinaden ŞAHAN soyadını almıştır.

Önceki adı Karanlık Karaova ve Kanlı Karaova adı ile bilinen şimdiki Karova köyünden yaklaşık 150 yıl önce göçerek Yeniyapan Köyünü yurt tutan ve soyadı kanununa göre "ÖZDEMİR" soyadını alan aile 24 Oğuz boyu, Yıldızhan oğlunun, Bozoklar Beğdili (Beydili) kolu, Karacakurt aşiretindendir. Beğdili “Ulular gibi aziz” anlamındadır. Harezmşahlar, Bozok/Yozgat-Raka/Halep çevresindeki Beğdililer, Kürmanç Badılları da bu boydandır.

Beğdili boyu, Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuzlar boyundan biri ve Kaşgarlı Mahmud'a göre Divân-ı Lügati't-Türk'deki yirmi iki Oğuz bölüğünden yedincisi; "Begtili"lerdir. diye tanımladığı bir Oğuz boyudur.

OĞUZ BOYU, BOZOKLAR

Gün Han  ; Kayı, Alkaevli, Bayat, Karaevli

Ay Han  ; Yazır, Döğer, Dodurga, Yaparlı

Yıldız Han; Afşar, Beğdili, Karkın, Kızık

Prof Dr Yusuf HALAÇOĞLU-Anadolu,da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar (1453-1650) 22 ciltlik kitap.

Beğdili hakkında daha ayrıntılı bilgi için lütfen bu linki tıklayınız; http://tr.wikipedia.org/wiki/Be%C4%9Fdili_boyu

Ayrıca köyde; Seyfe, Yıldırım, Köksal, Şimşek, Seyrekbasan, ve Karay soyadlarını taşıyan aileler bulunmaktadır.

Karacakurt (Karacakürt) aşiretinin ismi neden Kürt'tür? Eski siyasetçi merhum Osman BÖLÜKBAŞI'ya sorarlar bu soruyu. O da şu cevabı vermiştir. "Karacakurt (Karacakürt) aşireti Türk'tür. Ancak eskiden Türk boyları karşı aşiretlerden olanların isimlerini kendilerine bir ünvan gibi alırlardı, ondan dolayı aslı Karacakürt aşireti diye bilinir. Ancak bu halkının Kürt asıllı oldukları anlamanı gelmez" demiştir. Osman BÖLÜKBAŞI bu açıklamayla Kültürlerin birbirlerinden almış oldukları etkileşime dikkat çekmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kendine has gelenek, göreneği ve kendine özel herhangi bir yemeği yoktur . 70 li yıllardan itibaren köyümüzün eğitim seviyesi yükselmeye başlamıştır köyümüz ün nüfusu 1985 yılından sürekli göç vermeye başlamış olup nüfus kış aylarında daha az yaz aylarında biraz yükselmektedir. köyümüzde Gök höyük ve Yalnızağıl mevkilerinde daha önce yaşamış medeniyetlere ait kalıntılara rastlanıldığı söylenmektedir.

Köy Ankara - Kayseri karayolunun Kayseriye giden istikametinin 226. km.'sinde bulunur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeniyapan Köyü Nevşehir iline 56 km, Hacıbektaş ilçesine 11 km, Mucur ilçesine 16 km, Kayseri iline 96 km Kırşehir'e 35 km ve Ankara'ya 220 km mesafededir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 106
2000 116
1997 116

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi sulu ve kuru tarıma dayalıdır, hayvancılık ise yok denecek durumdadır, kümes hayvanı dışında hiç bir şey bulamazsınız, köy halkı emekli olduğundan belli bir miktar aylık almakta tarımdan gelen para ile de geçimi temin etmektedir.

Köyde 50 yıl öncesine kadar küçük baş hayvancıkla geçinirlerdi. Özellikle hayvanlar arasında köpek ve ata çok değer verilirdi. 1961'li yıllarda yurtdışına bir kaç kişinin çıkması ile yurt dışı macerası başladığı zamanlarda köyden yurt dışına çıkan kişi sayısı ilerleyen yıllarda artmıştır.

Son zamanlarda (2013 yılı) köyün Kırlangıç dağına rüzgar enerjili elektrik santralleri kurulmuştur. Bu sayede sürekli esen şiddetli rüzgar ile ülkemizin enerji ihtiyacına katkıda bulunulmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, bir ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci olmadığı için okul kapalı durumdadır. Okulun bir bölümü günümüzde köy camisi imamının ikameti olarak kullanılmaktadır. Köyde sağlık ocağı yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde su şebekesi mevcuttur. Köy Kayseri-Ankara karayolu üzerinde olmasından dolayı ulaşımdan herhangi bir zorluk çekilmemektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]