Yeniköy, Kuşadası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yeniköy
—  Köy  —
Aydin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Aydın
İlçe Kuşadası
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 364
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 256
İl plaka kodu 09
Posta kodu 09400
İnternet sitesi: [2]

Yeniköy, Aydın ilinin Kuşadası ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy eski bir Çerkez köyüdür. Köyün eski adı Kurfalı olup Cumhuriyet döneminde Atatürk tarafından Yeniköy olarak değiştirilmiştir. Köyün içinden geçen ve Çamlık ilçesini Kuşadası'na bağlayan karayolu 1937 yılında Türk Ordusunun bölgede yaptığı ve 15 000 bin askerin katıldığı söylenen askeri tatbikatta izlenen yoldur. Atatürk'Ün de izlediği ve köyün 1 km batısında bulunan Maden Tepesi'nden makineli tüfek atışı yaptığı rivayet edilen tatbikat nedeniyle bu yola Atatürk Yolu adı verilmektedir. 1995 tarihinde KUŞATAK projesi dahilinde Yeniköy Maden Tepesi mevkiindeki ormanlık alana Kuşadası Belediyesi tarafından Katı Atık ve Depolama Tesisi adı altında bir çöplük tesis edilmek istenmiş, Osman SOYSAL'ın girişimiyle çevreci avukat Senih Özay önderliğinde köylünün kurduğu 'Kuşadası Yeniköy'de Çöp Deposunu Engelleme Hareketi'nin eylemleri ve mücadelesi sayesinde Orman Bakanlığı söz konusu arazinin tahsisini iptal etmiş, ve proje ormanlık olmayan başka bir alana kaydırılmıştır . Köylünün kendi özgücüne dayanarak yürüttüğü iki yıl süren güçlü direniş birçok yerel çevre hareketine de örnek oluşturmuştur. Ağustos 2006 tarihinde Selçuk/Efes harabeleri yakınındaki bir şeftali bahçesinde başlayan yangın rüzgârın da etkisiyle kısa sürede çoğu köyün sınırları içerisinde kalan 300 hektara yakın, 25 yaşındaki sarıçam ağaçlarından oluşan ormanı yok etmiştir. Yangın sırasında Yeniköy boşaltılmış ve büyük bir tehlike atlatmıştır. Yangına maruz kalan arazilerde yakın zamanlarda 'maden arama ruhsatı' adı altında bazı firmaların, yangından hemen sonra şüpheli bir şekilde gizlice taş ocağı ruhsatı almaları ve faaliyete geçmek için fırsat kollamaları köy halkı tarafından kaygı ve dikkat ile yakından izlenmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Çerkez kökenli yurttaşlar tarafından kurulduğu için, halen köylülerin büyük bir bölümü Çerkez geleneklerine bağlılıklarını onurla sürdürmektedirler.[kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aydın iline 49 km, Kuşadası ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 364
1997 482

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bölge genelinde olduğu üzere zeytincilik, bağcılık (beyaz üzüm, osmanca türü) ve incir üretimi yapılmaktadır. Köy orman köyü olduğundan ve küçükbaş yetiştiriciliği yasak olduğundan hayvancılık sınırlı olarak büyükbaş yetiştiriciliği şeklinde yapılmaktadır.

Köye son yıllarda Kuşadası'nın hareketli yaşamından uzak kalmak isteyen doğa tutkunu birçok yabancı uyruklu da yerleşmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]