Yeniçeri, Çan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yeniçeri
—  Köy  —
Çanakkale in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Çanakkale
İlçe Çan
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 489
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17400
İnternet sitesi: [2]

Yeniçeri, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün isminin Osmanlı Devleti zamanında yeniçeri askerlerinin bir ocağının burada kurulduğu ve bu nedenle YENİÇERİ olduğu söylenmektedir. Köyün kurucuları ve tarihi ne yazıkki bilinmiyor.Köyün Yeniceden gelen birkaç kişi tarafından kurulduğu söylenmekte önce kocabaş çayı kenarında kurulmuş olup Yeniçeri askerlerinin zulmünden korkup bugünkü yerleşim bölgesine yerleştikleri ve ismininde buradan Yeniçeri olduğu sanılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün bilinen veya yaşatılan kendine özgü bir geleneği yoktur. Çan yöresindeki köylerde yaşatılan gelenekler bu köyde de yaşatılmaktadır. Örn: Hıdrellez hayırları v.s v.s

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 80 km, Çan ilçesine 5 km uzaklıktadır. Kocabaş çayı'nın üst kısmına kurulmuş olan köy daha önce işletilen açık işletme linyit kömür ocağı nedeniyle iki kısma ayrılmıştır. Çevresinde çam ve meşe ormanları hakim olmakla birlikte daha çok çeşitli ağaç türleri de vardır. Tarım için sulak alanları mevcuttur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 489
1997 332

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca köyde işletilen kapalı sistem linyit kömürü maden ocakları da vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]