Yehova'nın Şahitleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
World headquarters of Yehova'nın Şahitleri: The Watchtower Bible & Tract Society in Brooklyn, New York, U.S.A.

Yehova'nın Şahitleri, Yehova'ya inanırlar. Kutsal Kitap'ta Yehova isminin binlerce kez geçtiğine ve bunun Tanrı'nın özel ismi olduğuna inanırlar. [1] Dünya çapında 7,96 milyona yakın inananı olan dini bir topluluktur ve dünyada 239 ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir [2]. Yehova Şahitleri, Hıristiyan alemi tarafından ayrı bir inanç olarak görülmektedir. [kaynak belirtilmeli]İncil'i gerçek anlamda hayatlarına uygularlar.[kaynak belirtilmeli] Üçlüğe (Baba-Oğul-Kutsal Ruh) inanmazlar. Gerçek dini bugünkü Hıristiyan aleminin değil, İ.S. 1. yüzyıldaki Hıristiyanların uyguladığına inanır ve buna bağlı kalırlar. İncil'in oryantalistik özelliğine inanırlar. Ahiret inançları kuvvetlidir. Gerçek dinin tek olduğuna, bunun hangi din olduğununun ise Kutsal Kitap'ta (Tevrat, Zebur, İncil) belirtildiğine inanırlar.

İnanç olarak sigara içmezler, silah tutmaya ve öldürmeye karşıdırlar. Bu sebeple askerlik yapmazlar, savaşa katılmazlar, siyasete karışmazlar ve kan nakli yaptırmazlar. Dünyadaki sorunların ancak Tanrı'nın Gökteki Krallığı (Yönetimi) tarafından çözüleceğine inanırlar.

Yeryüzünde yaşayan kötü insanların kıyamette yok olmayacağına, Yehova ve Göklerin Krallığı'nin tek sahibi İsa Mesih tarafından iyi insanlara ebediyen cennet olarak verileceğine inanırlar. Yalnızca Cennet inancı vardır. Ateşli bir cehennem azabı öğretisine inanmazlar. Bunun yerine Tanrı'nın adaletini kötü yürekli kişileri ebediyen yok ederek göstereceğine inanırlar. Bu anlamda tekrar dirilme inançlari vardır fakat dirilecek olanlar bu dünyanın cennete dönüşmüş halinde yaşayacaktır. Yani cennete kavuşamama ebediyen ölüm halinin devamını ifade etmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Commons-logo.svg
Wikimedia Commons'ta
Yehova'nın Şahitleri ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.


Kaynak hatası: <ref> etiketleri var, ama karşılık gelen <references/> etiketi bulunamadı. (Bkz: Kaynak gösterme)