Yeşil Gece

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yeşil Gece
Yazarı Reşat Nuri Güntekin
Ülke Türkiye
Özgün dili Türkçe
Türü Roman
Anadilinde
basım tarihi
1928

Yeşil Gece, Reşat Nuri Güntekin`in bu eseri her yaprağı inklap öncesi o dipsiz karanlığı ve derin uçurumu bize anlatmaktadır. Kararmış ve sadece yeşil bir ışıkla aydınlanmış zihinleri bir yenilikçi öğretmenin gözünden anlatan roman o yılları ve savaşı her yönüyle anlatmış. Kitap 1928 yılında bitirilmiş.

Roman Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanın ana karakteri Şahin öğretmen olaylar bu öğretmenin etrafında gerçekleşiyor. Modern eğitimin gericilere karşı verdiği mücadele anlatılıyor.

Şahin bey muhallim okulundan mezun olduktan sonra tayini İstanbul'a çıktığı halde tayinini bir taşra kasabasına ister. Anadolu'da görev yapmak isteyen bu genç yetkililerle konuşarak tayinini Anadolu'ya aldırır. Anadolu'ya gelidiğinde cahillik ve sefaletin sardığı köylülerle karşılaşır,her zorulğa göğüs geren Şahin bey köyünün düşmanlar tarafından işgal edilmesiyle hayatı değişir. Düşman kuvvetleri köyde bazı kişilerle iş birliği yapmak istemişlerdir ve bu kişiler arasında Şahin bey de vardır.

Şahin bey düşman kuvvetlerini bu teklifini kabul eder amacı Türk kuvvetleri'ne istihbaratta yardım etmektir. Şahin beyin birçok yardımı dokunur fakat sonra düşman kuvvetleri Şahin bey'in onlardan haber sızdırmak için yanlarında bulunduğunu anlarlar ve onu sürgüne gönderirler. Şahin bey Cumhuriyet kurulduktan sonra köyüne döndüğünde herkes o nu düşmanla işbirlikçi hoca olarak bilir fakat kimse gerçeği bilemez. Şahin hoca da kaderin bu ağır tokadıyla bir umut Ankara'ya gider.